
Doliu în industria muzicală din întreaga lume! Trupa Blondie, care a fost pionieră în scena punk și New Wave, și care a luat naștere la jumătatea anilor 1970, a murit.
Gallery
Clem Burke, bateristul trupei Blondie, a murit la vârsta de 70 de ani. Anunțul a fost făcut pe data de 7 aprilie, prin intermediul unui mesaj postat de colegii săi de trupă. Acești aau subliniat că artistul a reprezentat o adevărată sursă de inspirație atât din punct de vedere personal, cât și din punct de vedere profesional.
În urmă cu ceva timp, Clem Burke a fost diagnosticat cu cancer, dar nu a permis bolii să îl țină departe de scenă. Acesta a continuat să ajungă la inimile fanilor, prin intermediul pieselor lansate, iar decesul acestui a alăsat un mare gol în sufletele lor.
Colegii de trupă al acestuia l-au numit pe Clem Burke un adevărat „supraviețuitor al rock & roll-ului”, deoarece a reușit să își pună amprenta pe toate proiectele muzicale la care a luat parte.
„Cu profundă tristețe vă aducem la cunoștință vestea trecerii în neființă a dragului nostru prieten și coleg de trupă, Clem Burke, în urma unei lupte cu cancerul. Clem nu a fost doar un baterist; el a fost inima Blondie. Talentul său, energia și pasiunea pentru muzică erau inegalabile, iar contribuțiile sale la sunetul și succesul nostru sunt de nemăsurat.
Dincolo de muzicalitatea sa, Clem a fost o sursă de inspirație atât pe scenă, cât și în afara ei. Spiritul său vibrant, entuziasmul molipsitor și etica sa de muncă solidă au atins pe toți cei care au avut privilegiul de a-l cunoaște”, a fost mesajul postat de membrii trupei.
Clem Burke s-a născut în New Jersey, Statele Unite ale Americii, pe data de 24 noiembrie 1954. Acesta a intrat în trupe Blondie după doar un an de când aceasta a fost înființată, iar ultima sa apariție, alături de colegi, a avut loc anul trecut.
Sursa foto: Getty Images