
Luni, pe data de 26 mai, Nicușor Dan a depus jurământul de învestitură în plenul reunit al Parlamentului. La ceremonie au participat mai multe persoane importante din lumea fotbalului, printre care s-a numărat și Gigi Becali. Ce a spus afaceristul când s-a văzut, față în față, cu președintele ales.
Gallery
Nicușor Dan și-a preluat oficial mandatul de președinte, într-o ceremonie la Palatul Parlamentului care a avut loc luni, 26 mai. El a depus jurământul de învestitură și a susținut un prim discurs în calitate de președinte.
La festivitate au participat mai multe nume importante, inclusiv din lumea sportului. Gigi Becali a făcut o serie de declarații după ce s-a întâlnit față în față cu președintele României.
Nicușor Dan l-a salutat pe omul de afaceri, care și-a prezentat scuzele pentru afirmațiile făcute la adresa lui de-a lungul timpului. Ulterior, patronul campioanei României l-a numit pe noul președinte „om cuminte”.
"Stăteam pe scaun aici și a trecut președintele României. I-am zis și eu `Iertați-mă`, că știi că i-am mai făcut și eu, ne-am mai ciondănit. Îți dai seama? M-a salutat omul, stăteam pe scaun, m-am ridicat și am dat mâna cu el. A făcut gest frumos, dacă era altul, trecea, se uita urât și pleca. Om cuminte", a spus Gigi Becali, pentru Fanatik.
Foto: Facebook/Alexandru Nechez