În fotografia de grup de la summitul NATO de la Haga, aranjamentul liderilor nu pare întâmplător. Este clar coordonat ca o „coregrafie diplomatică” menită să-l scoată în evidență pe președintele SUA, Donald Trump.
De la invazia Rusiei din 2022, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost tratat ca un invitat VIP la întâlnirile NATO. Însă anul acesta, Zelenski este retrogradat în plan secund, oficialii încercând să evite să-l irite pe președintele Donald Trump. Livrările de arme aprobate de administrația Biden se epuizează, iar oficialii europeni recunosc că administrația Trump nu dorește să ofere noi ajutoare, scrie Washington Post.
În drum spre Haga, Trump le-a spus reporterilor că „probabil” se va întâlni cu Zelenski la summit, deși oficialii NATO încearcă să-i țină cât mai departe posibil în public.
Dispunerea liderilor la astfel de evenimente protocolare este organizată de gazda summitului – în acest caz, autoritățile olandeze, în colaborare cu secretarul general al NATO (Mark Rutte, conform rolului său) și echipele protocolare. Se pare că organizatorii i-au poziționat în așa fel pe lideri încât cei doi să nu interacționeze public, evitând eventuale confruntări sau gesturi tensionate. Oficialii NATO au vrut să evite o confruntare precum cea din februarie, din la Biroul Oval.
Preşedintele Nicuşor Dan şi preşedintele SUA, Donald Trump, şi-au strâns mâna la Summitul NATO de la Haga. Potrivit imaginilor oficiale, cei doi lideri au fost așezați aproape și la poza de grup. „Am avut onoarea deosebită de a-l saluta pe Președintele Donald Trump la Haga. Parteneriatul nostru Strategic are un potențial imens de dezvoltare. România va continua să fie un Aliat puternic și de încredere”, a scris președintele României pe contul de X.
Foto: Getty
Citește și:
Gallery
Vezi și: