O femeie din Noua Zeelandă a fost arestată duminică sub acuzația de rele tratamente și neglijență față de un copil, după ce un șofer de autobuz a găsit o fetiță de 2 ani în viață într-o valiză care era depozitată în compartimentul pentru bagaje al vehiculului.
Șoferul autobuzului a observat mișcare în interiorul bagajului în timpul unei opriri planificate în localitatea Kaiwaka, la nord de Auckland, după ce un pasager a cerut acces la compartimentul pentru bagaje, a declarat inspectorul detectiv Simon Harrison într-o declarație, scrie CNN.
Când șoferul a deschis valiza, a descoperit fetița de 2 ani, care era vizibil înfierbântată, dar în rest părea nevătămată fizic, potrivit sursei menționate mai sus.
Autoritățile nu au dezvăluit cât timp a stat copilul în compartimentul pentru bagaje sau între ce orașe circula autobuzul. Copilul a fost dus la spital, iar femeia a fost arestată și urmează să apară în fața instanței.
Compania de autobuze InterCity a confirmat pentru mass-media din Noua Zeelandă că incidentul a avut loc într-unul dintre vehiculele sale.
Compania nu percepe tarife pentru copiii cu vârsta sub 3 ani, care pot călători gratuit în brațele unui adult.
Foto: Shutterstock
CITEȘTE ȘI:
Vezi și: