Gabriel, tânărul în vârstă de 25 de ani care a fost stropit cu acid de baterie la Călărași, a trecut printr-o operație dificilă în Turcia, în speranța că ar putea să își recapete vederea. Pe pagina de Facebook „Gabriel. Povestea care ne unește” au apărut noi detalii despre starea de sănătate a acestuia.
Gabriel este tânărul în vârstă de 25 de ani care la data de 4 iunie 2024 a fost stropit cu acid de baterie la Călărași. Acesta se afla în mașină alături de iubita lui, Daniela, în momentul în care un bărbat necunoscut s-a apropiat de geamul mașinii lui și a aruncat substanța corozivă.
„La data de 4 iunie 2024, în jurul orei 22:09, poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Călăraşi au fost sesizaţi, prin S.N.U.A.U. 112, cu privire la faptul că două persoane ar fi fost vătămate corporal.
În urma primelor cercetări efectuate, poliţiştii au constatat faptul că o persoană necunoscută ar fi aruncat cu o substanţă corozivă pe o femeie, de 29 de ani, şi pe un bărbat, de 24 de ani, în timp ce aceştia s-ar fi aflat într-un autoturism, în municipiul Călăraşi.
Având în vedere aspectele sesizate şi gravitatea faptei, la faţa locului s-a deplasat o echipă amplă de poliţişti, coordonată de un procuror din cadrul Parchetului de pe Lângă Tribunalul Călăraşi.”, a transmis Poliția din Călărași la acea vreme.
Imediat după atac, Gabriel a fost dus la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca din București, acolo unde medicii au făcut tot ce au putut pentru a-i salva viața. Acesta avea peste 50% din corp afectat de acidul de baterie cu care a fost stropit, iar chipul, ochii, pleoapele, nasul și gâtul, au suferit arsuri de gradul 4.
La un an de la tragedie, Gabriel a primit o oportunitate uriașă pentru a se întoarce la o viață normală: o intervenție chirurgicală pentru recăpătarea vederii. Pentru această operația, familia lui a avut nevoie de 150.000 de euro, bani pe care i-au strâns cu ajutorul oamenilor care au fost impresionați de povestea tânărului.
În urmă cu doar câteva zile, Gabriel a fost supus operației, iar pe pagina de Facebook „Gabriel. Povestea care ne unește” apar adesea informații cu privire la starea lui de sănătate.
„Actualizare despre Gabriel – Recuperarea continuă
Vă mulțumim din suflet pentru sprijinul vostru neîntrerupt! Gabriel se află în prezent în perioada de recuperare, într-un mediu sigur și bine îngrijit. După intervenția dificilă, este monitorizat atent de echipa medicală, iar primele semne sunt încurajatoare.
Deși drumul spre vindecare este lung, Gabriel luptă cu curaj și determinare. Fiecare zi aduce mici progrese, iar prezența voastră prin donații, mesaje și gânduri bune, îi oferă puterea de a merge mai departe .
Vom continua să vă ținem la curent cu evoluția lui. Până atunci, vă rugăm să vă păstrați optimismul alături de noi și să îi transmiteți în continuare energia voastră pozitivă!”, este mesajul care a apărut pe pagina de Facebook menționată.F
Foto: Facebook