
Un bărbat din Arad este acuzat că și-a ucis cu bestialitate fosta parteneră, cu care avea doi copii. Chiar dacă i-a fost emis un ordin de protecție, acest lucru nu l-a oprit din a comite oribila crimă.
O femeie de 28 de ani se afla marți la locul de muncă, un bar din centrul orașului Chișineu Criș, acolo unde lucra ca ospătăriță.
La un moment dat, fostul ei iubit, Orădan Nicolae a venit la aceasta și a băgat-o în mașină sa cu forța, gonind mai apoi spre localitatea Sintea Mare, acolo unde femeia avea domiciliul.
La scurt timp după, cineva a sunat la 112, fiind astfel mobilizate mai multe echipe de căutare, polițiști, jandarmi și voluntari. Pe tot parcursul operațiunii au fost folosite atât drone, cât și camere cu termoviziune.
Potrivit Știrile PROTV, cei doi s-ar fi certat în mașină, iar femeia a reușit să scape, însă individul nu a lăsat-o și a prins-o de mașină, iar mai apoi a târât-o 10 kilometri pe străzi până când aceasta a decedat. Individul a abandonat trupul neînsuflețit între localitățile Sintea-Mare și Chișineu-Criș.
Potrivit criticarad.ro, Orădan Nicolae, în vârstă de 35 de ani și fosta iubită, Incicaș Romina, aveau împreună două fete minore.
Pe numele bărbatului s-a emis, pe data de 3 iulie 2025, un ordin de protecție, individul neavând dreptul să se apropie de cele două fetițe pentru că le bătuse.
Orădan Nicolae Lucian a fost reținut 24 de ore și va fi prezentat joi, 7 august, în fața judecătorului cu propunere de arestare sub acuzațiile de omor și lipsire de libertate.
La audieri, criminalul ar fi declarat că regretă ce a făcut, mai arată sursa menționată anterior.
Este al 31-lea caz de femicid anul acesta!
Foto: criticarad.ro