O adolescentă de doar 15 ani a murit, după ce a luat mai multe pastile de durere. Medicamentul este unul dintre cele mai administrate din întreaga lume, iar mama acesteia a tras un semnal de alarmă în ceea ce privește efectele adverse ale acestuia.
O adolescentă în vârstă de doar 15 ani a murit, după ce a luat o pastilă împotriva durerii. Tânăra s-a stins din viață, deoarece a luat mai multe pastile decât avea nevoie.
Alice Clark, o adolescentă din Marea Britanie, a murit în urma unei supradoze. Mama tinerei a precizat că aceasta nu a vrut să se sinucidă, ci doar a vrut să scape de durerile cu care se confrunta, doar că nu și-a dat seama că o doză prea mare îi va fi fatală.
Joanne Garcia a mărturisit că fiica ei acuza, în ultimele zile, dureri de stomac destul de puternice. Nu a durat mult, iar fiica ei a început să se simtă din ce în ce mai rău și a decis să cheme ambulanța, după ce Alice începuse să vorbească incoerent și să fie confuză.
Medicii de pe ambulanță au examinat-o și au diagnosticat-o cu insuficiență hepatică acută, afecțiune apărută în urma administrării unei cantități prea mari de paracetamol. În ciuda efortului depus de medici, inima lui Alice s-a oprit.
După ce Alice a murit, mama acesteia a aflat că fiica ei luase, în decursul a doar câteva ore, mai multe pastile de durere. Aceasta nu trecea nici printr-o perioadă foarte bună, deoarece era foarte stresată din cauza examenelor, iar colegii o hărțuiau.
În urma incidentului, mama lui Alice a inițiat o petiție, cerând ca pastila cu pricina să fie vândută doar pe baza unei rețete medicale și să poată fi achiziționată doar din farmacii.
„Nu credem că Alice a înțeles că o simplă pastilă, luată în exces, poate ucide. Oamenii cred că e inofensiv, dar mii ajung anual la spital din cauza lui. Dacă ar fi spus cineva mai devreme, medicii ar fi putut să o salveze. În numele superbei mele Alice, vreau să salvez vieți. Nicio familie nu ar trebui să treacă prin așa ceva”, a spus mama lui Alice.
Sursa foto: Shutterstock