Bia, una dintre cele mai apreciate creatoare de conținut de pe TikTok, se pregătește să treacă printr-o etapă crucială în lupta cu leucemia. După luni de tratamente și analize, vestea pe care o aștepta a venit: urmează transplantul de măduvă.
Gallery
Tânăra a fost diagnosticată la începutul anului 2025, după ce și-a făcut primele analize de sânge din ultimii 12 ani. Rezultatele au indicat prezența bolii, iar de atunci, viața ei a devenit o cursă contra cronometru pentru a se vindeca.
Bia a anunțat că miercuri, 13 august, se internează pentru aproximativ o lună. În acest timp, va urma un tratament intensiv înainte de transplantul programat pe 21 august. Ultimele teste i-au adus vești bune, nivelul bolii detectabile la nivel molecular a scăzut de la 0,31% la 0,17%.
Planul medicilor este bine structurat și foarte riguros. După montarea unui cateter la gât, urmează patru zile de chimioterapie cu doze mari, apoi trei zile de radioterapie, unele ședințe desfășurându-se în paralel cu tratamentul chimioterapic.
„Este o chimioterapie foarte agresivă ce urmează să fac, dar sunt pregătită, sincer”, a declarat Bia.
Pe 20 august, donatorul îi va oferi celulele necesare, iar pe 21 august acestea îi vor fi transplantate, zi cunoscută drept „ziua zero” în procesul medical.
Câteva zile după transplant, Bia va începe să ia imunosupresoare pentru o perioadă de aproximativ șase luni, în timp ce tratamentul împotriva cancerului va continua încă doi ani. În primii cinci ani, riscul de recidivă va fi monitorizat atent, ceea ce implică vizite și analize medicale regulate.
„După furtună este și soare, nu? Le luăm pas cu pas, zi de zi”, a transmis ea.
CITEȘTE ȘI:
Sursă foto: Instagram