
Spaniolul Roberto Martinez, selecţionerul Portugaliei, a fost victima unui jaf. Casa antrenorului național de fotbal a fost spartă sâmbătă după amiază, potrivit CNN Portugal. Catalanul în vârstă de 52 de ani nu se afla în reședința de lux din Portugalia la momentul spargerii.
Conform rapoartelor, au fost furate ceasuri și bijuterii în valoare de peste un milion de euro . Cel puțin 12 ceasuri de mare valoare au fost sustrase din reședința de lux.
Hoții ar fi intrat în casa antrenorului spaniol din Cascais prin bucătărie, mai exact spargând o fereastră, în timp ce Roberto Martinez și familia sa se aflau la masă, în oraș.
Locuinţa lui Roberto Martinez, ţinta unei spargeri de amploare
Profitând de absenţa tehnicianului şi soţiei sale, hoţii au furat ceasuri de colecţie şi bijuterii se mare valoare.
Potrivit, CNN Portugal spargerea a avut loc sâmbătă între orele 16:30 și 19:30. Îngrijitorul a fost cel care a dat alarma după ce a văzut casa jefuită. Îngrijitorul ar fi lucrat în subsol și nu i-a observat pe hoți intrând.Potrivit informațiilor din presă, nu există imagini de supraveghere video ale reședinței, ci doar ale zonei înconjurătoare.
Au fost deja efectuate expertize criminalistice, iar însuși selecționerul a însoțit anchetele. Potrivit presei şi autorităţilor portugheze, se ia în considerare ipoteza existenţei unei reţele infracţionale internaţionale, specializată în spargeri la reşedinţe de lux.
Foto Imago