Emily Burghelea a născut pentru a treia oară, la jumătatea lunii octombrie, dar abia acum a avut curajul să vorbească despre momentul în care a fost la doar un pas de moarte, în urmă cu patru ani.
Gallery
În primăvara anului 2021, Emily Burghelea năștea primul ei copil, dar scăpa și pentru prima oară de moarte. Prezentatoarea de la „Vorbește Lumea” s-a confruntat cu depresie postnatală, însă a fost afectată mult mai mult decât s-ar fi așteptat.
Emily Burghelea se numără printre femeile mai puțin norocoase, care s-au confruntat cu depresia postnatală. După fiecare dintre cele trei nașteri, furtunile hormonale și-au făcut simțită prezența și de fiecare dată s-au manifestat altfel.
La scurt timp după ce și-a adus pe lume al treilea copil, Emily Burghelea și-a deschis sufletul în fața fanilor și a recunoscut că se confruntă din nou cu depresia postnatală. Pe lângă acest lucru, vedeta a vorbit și despre unul dintre cele mai dureroase momente din viața ei, pe care l-a ținut ascuns până acum.
În urmă cu patru ani, după ce Amedea s-a născut, Emily Burghelea s-a confruntat pentru prima oară cu depresia postnatală. La un moment dat, după ce a rămas singură, deși nu obișnuiește să facă acest lucru, a băut o sticlă de șampanie și, fără să își dea seama, a luat mai multe pastile.
Ulterior, aceasta a subliniat importanța ajutorului pe care trebuie să îl primească mamele care se confruntă cu depresia postnatală, precizând că aceste stări sunt cât se poate de reale și de periculoase.
„Furtunile hormonale au revenit si imi era tare frica sa nu ajung iar in punctul acesta…
Tin minte ca veneam de la mare, eram pe autostrada, Andrei conducea, Amedea avea cam 3 luni, era in scoica si plangea.
Plangea ea si plangeam si eu cu ea. Mi s-a parut un drum atat de greu, in momentul in care am ajuns acasa, l-am rugat pe Amdrei sa mearga sus cu ea sa o culce. I-am spus exact asa: “sa o chemi pe mama ta sa aiba grija de Amedea”. Eram intr-un fel de transa, am ramas singura si desi in general nu beau, am desfacut o sticla de sampanie si am dat-o efectiv pe gat. Din acel moment mi s-a rupt filmul. M-am trezit peste cateva ore, cu mama soacra care ma mangaia pe spate si spunea: „ce ai vrut tu sa faci? Cum sa faci asa ceva”… Nu intelegeam la ce se refera… nu-mi mai aminteam nimic. Insa se pare ca dupa ce am dat pe gat sticla de sampanie, m-as fi dus la dulapul cu medicamente si efectiv am luat pastile. Multe pastile. Puteam sa nu ma mai trezesc. Aveam 20 si ceva de ani si acelasi zambet larg pe fata mereu. Eram bine pana cand din senin nu mai eram. Starile astea trebuie luate in serios. Si de multe ori este greu sa verbalizez. Abia acum, la 4 ani dupa incident sunt okey sa vorbesc despre asta desi in acest moment, cand scriu aceste randuri, am lacrimile in barbie. Chiar daca poate unori pare ca mamele se descurca minunat, si pare ca sunt puternice si pare ca pot… Furtunile hormonale nu trebuie ignorate niciodata pentru ca uneori, pot scapa complet de sub control.
La Damian a fost diferit pentru ca starile emotionale au fost somatizate. Si m-am imbolnavit. Nu stia nimeni ce am, umblam prin spitale cu furia laptelui si o durere inexplicabilain partea dreapta, jos. Voiau atunci sa ma opereze de apendicita. Credeau ca am apendicita, durerile erau groaznice faceam febra aveam frisoane si ma simteam groaznic. Analizand atunci din punct de vedere emotional, am aflat ca imi era dor de mama, care era plecata in strainatate. Ma simteam neputincioasa, neajutorata, singura desi aveam parte de toata iubirea din lume, iubirea Amedeei, iubirea lui Andrei, iubirea familiei dar ma sinteam atat de singura si corpul meu urla dupa ajutor”, a povestit Emily, în mediul online.
Sursa foto: Instagram