• PRO TV
  • Sabrina Voinea, forțată de antrenoarea Camelia Voinea să continue exercițiul, chiar dacă se plânge de dureri. Imagini îngrijorătoare din sala de gimnastică: „Mami, nu mai pot!”

Sabrina Voinea, forțată de antrenoarea Camelia Voinea să continue exercițiul, chiar dacă se plânge de dureri. Imagini îngrijorătoare din sala de gimnastică: „Mami, nu mai pot!”

Sabrina Voinea, forțată de antrenoarea Camelia Voinea să continue exercițiul, chiar dacă se plânge de dureri. Imagini îngrijorătoare din sala de gimnastică: „Mami, nu mai pot!”

O serie de imagini publicate de un site sportiv au stârnit îngrijorarea fanilor și a celor din lumea gimnasticii. Sabrina Voinea este surprinsă în sala de antrenament, în timp ce mama sa, Camelia Voinea, o forțează să continue un exercițiu, chiar dacă gimnasta se plânge că are dureri.

Imaginile, surprinse într-o sală de gimnastică din România, arată un moment tensionat între Sabrina Voinea, gimnasta care a câștigat medalia de aur la sol la recentul Campionat Mondial de la Paris, și antrenoarea sa, mama Camelia Voinea. Deși Sabrina spune că nu mai poate, cerând să se oprească din exercițiu, Camelia o încurajează agresiv să continue. „Mami, nu mai pot!”, spune Sabrina, însă vocea mamei răsună fermă, strigându-i să nu renunțe. Aceste imagini au generat un val de reacții din partea publicului și a iubitorilor gimnasticii, care sunt îngrijorați de modul în care este tratată sportiva în cadrul antrenamentelor, mai ales având în vedere eforturile fizice extreme ale unui sportiv de performanță.

Potrivit GOLAZO.ro, Camelia Voinea își ciupește fiica, o jignește, deși aceasta îi spune, în repetate rânduri, că nu mai poate. În imagini, Sabrina avea 8-9 ani. În unele imagini video se poate observa cum Sabrina Voinea se ferește din instinct, ca și când s-ar fi temut că va fi pocnită.

Comentariile fanilor reflectă o îngrijorare profundă și o indignare față de modul în care se face pregătirea în gimnastica de performanță din România. Un utilizator a scris: „Doamne ferește, păcat de Sabrina. Nici nu mai am cuvinte. Sunt curioasă ce va face Federația Română de Gimnastică.” În timp ce un alt comentator a adăugat: „Așa s-au făcut glorioasele medalii de care sunt toți obsedați, ani la rând, pe suferința și chinul unor copilăși. Mi-e scârbă!” Aceste păreri reflectă nemulțumirea față de sistemul în care, adesea, sacrificiul fizic și psihic al tinerelor gimnaste este considerat o necesitate pentru a obține performanță.

Un alt fan a mers mai departe, scriind: „Oamenii ăștia se acoperă între ei de ani de zile. Așa s-au făcut ‘marile medalii’ de care sunt obsedați, sau cum credeați? Pe suferința cruntă a unor copii...” Criticile nu se opresc doar asupra comportamentului Cameliei Voinea, ci pun sub semnul întrebării întregul sistem de antrenament, în care presiunea pentru performanță pare să primeze asupra bunăstării fizice și emoționale a sportivilor.

CITEȘTE ȘI:

VEZI ȘI:

 

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni