
Moartea tragică a Miei Lucas a scos la iveală detalii șocante!
Mia, o fetiță de 12 ani din Nottinghamshire, era plină de viață, pasionată de muzică, desen și activități creative, însă totul s-a schimbat brusc în momentul în care a început să audă voci care îi spuneau să „meargă în rai” și să-și facă rău.
Părinții ei au intrat în panică în momentul în care fata a luat mai multe cuțite din bucătărie și a devenit foarte agresivă cu mama sa. Transportată de urgență la spital, medicii au diagnosticat-o cu psihoză acută și au decis să o interneze într-un centru specializat.
La doar trei săptămâni după internarea în centru, Mia a fost găsită inconștientă în camera sa și, în ciuda tuturor eforturilor depuse de medici, copila a murit a doua zi. Inițial, specialiștii au susținut că nu exista o cauză fizică pentru starea ei mentală, însă totul s-a schimbat după ce analizele de sânge au confirmat diagnosticul de encefalită autoimună.
Se pare că fetița suferise o infecție virală, posibil factor declanșator al bolii. În timpul internării, aceasta a avut nu mai puțin de patru tentative de suicid, notează The Sun.
Foto: Shutterstock