• PRO TV
  • A cucerit America, a cântat cu Joe Cocker, Shaggy și James Brown, dar tot acasă s-a întors! Recunoști românul care a cucerit scenele lumii și azi a făcut show la "Zi de bine, România"?

A cucerit America, a cântat cu Joe Cocker, Shaggy și James Brown, dar tot acasă s-a întors! Recunoști românul care a cucerit scenele lumii și azi a făcut show la "Zi de bine, România"?

Damian Drăghici a fost unul din invitații speciali al ediției festive „Zi de Bine România”, difuzată pe 1 decembrie, zi cu dublă semnificație: Ziua Națională a României și Ziua PRO TV.

Artistul a venit în platou alături de o parte din orchestra sa, pregătit să cânte live, dar și să depene amintiri din cariera impresionantă care l-a purtat pe scene din întreaga lume.

Un artist care a dus România în peste 70 de țări

În cadrul discuției, muzicianul a rememorat traseul său profesional, dezvăluind că a cântat în aproximativ 70–80 de țări. De fiecare dată, identitatea sa românească a fost forța care l-a însoțit și l-a făcut recognoscibil internațional. Pentru el, faptul că spune cu mândrie „sunt din România” a fost întotdeauna un atu și o sursă de autenticitate.

Damian Drăghici: Nu cred că puteam să fiu atât de autentic cât sunt în România, făcând ce fac eu.

​De ce nu a rămas în America

Una dintre temele care i-au intrigat mereu pe admiratori este motivul pentru care, în ciuda succesului internațional, Damian Drăghici nu a rămas în Statele Unite. Artistul a explicat că, deși America i-a oferit oportunități, nu simțea că poate fi cu adevărat el însuși acolo. Întoarcerea acasă i-a redat libertatea artistică și vibrația în care se regăsește. În România, spune el, poate rămâne autentic și poate crea exact așa cum simte.

Fotografiile din tinerețe - întâlniri cu Shaggy, James Brown și Joe Cocker

Momentul emoționant al ediției a fost atunci când în studio au fost proiectate imagini din tinerețea sa: fotografii cu Shaggy, James Brown și Joe Cocker, dar și cadre memorabile din perioada în care era tânăr instrumentist în plină ascensiune. Privindu-se după 30 de ani, Drăghici a zâmbit și a rememorat poveștile care au stat în spatele acelor momente.

VEZI VIDEO ATAȘAT

Povestea amuzantă cu Joe Cocker: cum a ajuns să plece de la un concert

Artistul a povestit și o întâmplare inedită din turneul Night of the Proms 2004, în care el și Joe Cocker erau invitați. Între concerte, cei doi obișnuiau să vorbească și să glumească, mai ales după ce Cocker aflase despre perioada grea în care Damian cântase pe stradă în Grecia. La un moment dat, după aproximativ 70 de concerte, monotonia i-a atins pe amândoi, iar într-o pauză au plecat să mănânce, întorcându-se ulterior pe scenă. Artistul a rememorat episodul cu umor, explicând că nu a fost vorba de un gest dramatic, ci de o obișnuită „evadare” dintr-un turneu epuizant.

Lecția de perseverență: de la o mie de demo-uri la recunoaștere internațională

Pe lângă momentele amuzante, Damian Drăghici a vorbit și despre cum a ajuns pe marile scene ale lumii. Într-o perioadă fără YouTube, fără TikTok și fără expunerea rapidă oferită de rețelele sociale, drumul către succes era anevoios. A trimis sute, poate chiar o mie de demo-uri, timp de zece ani, până când un producător important a spus „da”. Povestea sa este astăzi un exemplu de perseverență pentru tinerii artiști.

Damian Drăghici: Joe Cocker, el a auzit povestea mea. Noi eram amândoi invitați în turneul Night of the Proms din 2004 și eram toți patru cap de afiș. La un moment dat, la o masă, am povestit despre faptul că eu am cerșit în Grecia. El avea o piesă care avea nevoie de un acordeonist, o piesă pe care o cunoșteam. Și m-a întrebat: „Nu ai vrea să cânți cu mine?” De ce? Pentru că eu cântasem pe stradă și m-a întrebat cu ce cântam. I-am spus: cu naiul, cu acordeonul, cu tot ce cântam atunci. A zis că am memoria necesară să cânt piesa cu el. Și în momentul acela am început să cânt cu el la acordeon.

Măruță: Eu știu povestea de la concertul tău. De asta spun că, la un moment dat, după vreo 70 de concerte cu Joe Cocker, ți se luase de cântat și ai plecat.

Damian Drăghici: Nu, nu, nu. Ne-am plictisit și eu, și el. El număra în fiecare zi: „Mai sunt 40, mai sunt 48, mai sunt 43.” Și, la un moment dat, într-o pauză, am plecat să mâncăm ceva și apoi ne-am întors.

​VEZI VIDEO ATAȘAT 

FOTO:PROTV/ INSTAGRAM/FACEBOOK

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni