
Unul dintre marile mistere ale științei este ce se întâmplă după moarte. Nu există certitudini, însă avem mărturiile celor care au fost foarte aproape de a muri sau au fost declarați morți clinic. Aceste relatări sunt cunoscute drept „experiențe din apropierea morții”.
Una dintre aceste persoane este Charlotte Holmes, care, la vârsta de 68 de ani, a mers în septembrie 2019 la un control cardiologic de rutină. Când tensiunea ei arterială a ajuns la 234 cu 134, medicii i-au spus: „Ori suferi un accident vascular cerebral, ori ești pe punctul de a face un atac de cord”, își amintește ea.
Personalul medical a decis că trebuie să rămână internată pentru monitorizarea tensiunii. Soțul ei, Danny, a rămas lângă ea în timp ce medicii i-au administrat un tratament intravenos pentru a-i scădea valorile. La un moment dat, acesta a văzut cum cadrele medicale „au dat alarma și au început să intervină de urgență”.
Charlotte povestește că, în acele momente, se afla „deasupra propriului corp”, privind echipa medicală în timp ce îi făcea manevre de resuscitare.
„Îi puteam vedea pe toți, asistentele adunate în jurul meu, puteam simți mirosul celor mai frumoase flori pe care le-am mirosit vreodată, apoi am auzit muzică. Când am deschis ochii, am știut unde sunt. Știam că sunt în rai”, spune ea.
Ulterior, Charlotte a aflat că inima ei s-a oprit timp de 11 minute. Medicii au confirmat că a fost declarată moartă clinic. Femeia își amintește în detaliu ce a trăit în acel interval.
„Pluteam deasupra corpului meu. L-am văzut pe Danny stând într-un colț, dându-se puțin înapoi. I-am văzut pe toți în jurul meu, iar apoi am deschis ochii”, explică ea.
„M-am uitat în jur, fascinată de frumusețe. Puteam vedea copacii, iarba, totul se mișca în ritmul muzicii, pentru că totul din rai Îl slăvește pe Dumnezeu. Nu pot descrie cum este raiul, pentru că este mult peste ce ne putem imagina, de un milion de ori mai mult”, spune Charlotte.
Potrivit ei, îngerii au ghidat-o prin acest tărâm ceresc, unde frica nu exista:
„Nu există frică. Este ca o bucurie pură atunci când îngerii preiau controlul; nu există teamă de a te întoarce acasă. Este doar bucurie”.
În timpul experienței, Charlotte și-a recunoscut rudele decedate, inclusiv părinții și sora ei:
„Nu păreau bătrâni și nici bolnavi. Nimeni nu purta ochelari. Arătau de parcă ar fi avut în jur de 30 de ani. Scripturile spun că ne vom recunoaște așa cum eram cunoscuți. I-am recunoscut acolo, în noile lor trupuri. Arătau minunat”.
Ceea ce a urmat a lăsat-o fără cuvinte:
„În spatele părinților mei era o lumină atât de puternică încât nu puteam privi direct spre ea. Era extrem de strălucitoare, dar știam că este Tatăl meu Ceresc”.
Apoi a văzut un copil mic, moment care a avut un impact profund asupra ei: „Nu înțelegeam și îmi amintesc că m-am gândit: «Cine este?». L-am auzit pe Tatăl meu Ceresc spunându-mi: «Este fiul tău». L-am pierdut când eram însărcinată în cinci luni și jumătate. Îmi amintesc că l-au ridicat și mi-au spus: «Charlotte, este un băiat». Apoi a dispărut”.
Charlotte mai spune că ceea ce ea crede că a fost Dumnezeu i-a arătat un lucru imposibil de uitat: „Dumnezeu m-a dus în iad. M-am uitat în jos și mirosea a carne putrezită. Asta se simțea. Și erau țipete”.
Atunci s-a întors: „L-am auzit pe tatăl meu spunând: «Mai ai timp să te întorci și să povestești»”. Descrie revenirea ca pe o atracție bruscă spre corpul ei: „Am simțit durere acolo unde nu simțisem nimic. Am simțit tristețe”.
Foto: YouTube