
Mariah Carey a fost în centrul criticilor după ce a deschis Ceremonia de Deschidere a Jocurilor Olimpice de iarnă 2026, la Milano. Fanii au acuzat-o de playback, iar clipuri video apărute online se vede cum artista citea versurile de pe prompter, scrise fonetic.
În vârstă de 55 de ani, Mariah a urcat pe scena de la San Siro în fața a 60.000 de oameni purtând o rochie albă elegantă, interpretând piesa clasică Volare și melodia proprie Nothing is Impossible. Însă, pentru mulți, prestația a părut forțată și lipsită de energie. VIDEO AICI.
Clipurile au arătat că Mariah își mișca buzele mai lent decât se auzea vocea, iar playback-ul părea evident. „Nu am văzut o prestație mai proastă în ani,” a comentat un fan. Altcineva a adăugat: „E clar că Mariah nu încearcă nici măcar să ascundă că face playback.”
Gallery
Mariah citea versurile de pe un ecran, scrise fonetic. Pe rețelele de socializare, reacțiile au fost dure:
„De ce avea nevoie de subtitrări pentru un playback?”
„Acum înțeleg de ce nu se mișca și părea concentrată. A fost groaznic de urmărit.”
„Mulți artiști învață cântece străine fonetic, dar să folosești un teleprompter la o ceremonie olimpică e ciudat.”
„Serios, nu era singura care folosea playback. La evenimente mari, toți o fac.”
Video AICI.