Moment emoționant la Jocurile Olimpice de la Milano. Biatlonistul norvegian Sturla Holm Laegreid a câștigat prima sa medalie olimpică individuală, dar interviul de după cursă a luat o turnură neașteptată. Sportivul a recunoscut în direct că și-a înșelat iubita, iar aceasta l-a părăsit chiar înainte de competiție.
Gallery
Sturla Holm Laegreid, unul dintre cei mai cunoscuți biatloniști ai Norvegiei și câștigător al Cupei Mondiale în sezonul trecut, a trăit un moment de glorie la Milano, unde a obținut medalia de bronz, prima sa distincție olimpică la individual.
Sturla Holm Laegreid, unul dintre cei mai cunoscuți biatloniști ai Norvegiei și câștigător al Cupei Mondiale în sezonul trecut, a trăit un moment de glorie la Milano, unde a obținut medalia de bronz, prima sa distincție olimpică la individual.
„A fost cea mai grea săptămână din viața mea”, a spus sportivul. „Simt că am aruncat medalia de aur a vieții mele. Mi-aș fi dorit să pot împărtăși acest moment cu ea.”
Campion olimpic cu ștafeta în 2022, Laegreid a recunoscut că a făcut „o greșeală stupidă” și că își asumă consecințele.
„Mi-aș fi dorit să fiu un model bun. E dureros să rănești pe cineva pe care îl iubești atât de mult. Dar asta este viața”, a mai spus el.
Colegul său, Johannes Dale-Skjevdal, a dezvăluit că întreaga echipă știa prin ce trece sportivul. Mai mult, Laegreid le-ar fi spus apropiaților că, dacă va câștiga o medalie, va face povestea publică. Și s-a ținut de cuvânt.
Sportivul a explicat că a ales să vorbească deschis în speranța că își va recâștiga iubita. „Mai bine îmi asum un ‘suicid social’ decât să renunț la femeia pe care o iubesc”, a declarat el pentru publicația Verdens Gang.
Ulterior, la conferința de presă, Laegreid a spus că nu știe dacă a fost decizia corectă să își expună viața personală în fața unei lumi întregi, dar a simțit că este alegerea pe care trebuia să o facă.
Într-un gest elegant, el și-a cerut scuze colegului său Johan-Olav Botn, campion olimpic la individual, pentru că povestea sa personală a atras atenția presei.
„Nu vreau să îți fur momentul. Sper ca subiectul acesta să mai fie discutat doar o zi sau două. Medalia ta de aur olimpică este pentru totdeauna”, a spus Laegreid.
Så ikke helt denne komme. Tidenes mest absurde medaljeintervju. ? pic.twitter.com/fFwJ1B0vCO
— Daniel Vassbund (@Smoothedan) February 10, 2026
Dacă sportivul spera la un final ca în filmele de la Hollywood, realitatea pare diferită. Iubita sa, care a dorit să rămână anonimă, a transmis un mesaj prin intermediul publicației norvegiene VG, iar declarațiile ei sunt clare:
„Chiar și după o declarație de dragoste în fața întregii lumi, este greu să ierți.”
Tânăra a mărturisit că nu a ales să fie pusă într-o astfel de situație și că suferă din cauza expunerii publice.
„Nu eu am ales să fiu pusă în această poziție și doare să trebuiască să trec prin asta. Am ținut legătura și el știe foarte bine ce părere am.”
Ea le-a mulțumit familiei și prietenilor pentru sprijin, dar și tuturor celor care i-au transmis gânduri bune, chiar dacă nu îi cunosc identitatea.
Contactat de jurnaliști pentru un punct de vedere, Laegreid a refuzat să comenteze reacția fostei partenere.
Sursă foto: Getty