Doi sportivi cunoscuți la nivel internațional divorțează. Anunțul a fost făcut în urmă cu doar câteva zile, prin intermediul unei postări realizate pe rețelele de socializare.
Gallery
Tenismena americană Sloane Stephens, fostă campioană de la US Open, a anunțat public decizia de a se despărți de soțul ei, fotbalistul Jozy Altidore, după patru ani de căsnicie.
Sportiva a anunțat separarea pe data de 21 februarie 2026 printr‑o postare pe Instagram în care a cerut respectarea intimității sale în această perioadă delicată și a mulțumit fanilor pentru sprijinul acordat de‑a lungul anilor.
Relația celor doi a început cu mult înainte ca ambii să devină sportivi recunoscuți la nivel internațional. Sloane și Jozy s‑au întâlnit pentru prima dată în timpul școlii, când amândoi erau elevi la Boca Prep International School din Florida. După ani în care drumurile lor au urmat direcții diferite, s‑au reîntâlnit accidental în 2016, într‑un centru sportiv din California și au început să petreacă tot mai mult timp împreună.
În aprilie 2019, Altidore a cerut-o de soție pe Sloana Stephens, într‑un cadru emoționant, organizat într‑o galerie de artă din Los Angeles, decorată cu fotografii din povestea lor de viață. Sloane a acceptat, iar, la începutul anului 2022, cei doi și‑au unit destinele într‑o ceremonie elegantă la hotelul St. Regis din Miami Beach, Florida.
Ceremonia religioasă a fost un eveniment restrâns, dar plin de emoție, la care au participat prieteni apropiați și membri ai familiei. De‑a lungul căsniciei, cei doi au păstrat o apariție relativ discretă în public, dar au împărtășit ocazional momente importante din viața lor personală și sprijin reciproc pentru carierele sportive ale celuilalt.
Altidore, care a jucat pentru echipe din MLS și din Europa și a fost un om de bază al echipei naționale de fotbal a Statelor Unite, are un fiu dintr‑o relație anterioară. În trecut, Stephens a spus că este impresionată de felul în care el s‑a dedicat rolului de părinte, ceea ce a contat în decizia ei de a face pasul către căsătorie.
Despărțirea vine într‑o perioadă oricum intensă pentru sportiva de tenis. După o pauză din cauza unei accidentări, Stephens a revenit recent pe teren la Australian Open și urma să participe la turneul WTA 500 de la Mérida, dar a renunțat la participare din motive personale, imediat după anunțul separării.
În mesajul postat în mediul online, Sloane a subliniat că despărțirea se face cu respect reciproc și fără alte declarații publice: „Jozy și cu mine am decis să punem capăt căsniciei noastre. Mă aflu într‑o perioadă de tranziție, dar o traversez cu pace și respect — vă rog să respectați intimitatea mea acum. Vă mulțumesc pentru dragostea și sprijinul vostru continuu”.
Sursa foto: Instagram