Până la vârsta de 46 de ani, Stefan (Stefonknee) Wolscht a fost un bărbat obișnuit. Era căsătorit de 23 de ani, lucra ca mecanic și educa șapte copii. Dar, într-o zi, a decis să-și schimbe radical viața devenind femeie.
Canadianul a început să poarte rochii și să ia hormoni. Familia sa a respins această decizie, iar Stefan a fost forțat să plece de acasă, devenind practic o persoană fără adăpost. Abia șase ani mai târziu, după o tentativă de suicid, Wolscht a spus că și-a dat seama că se simțea ca o fetiță de șase ani. Acum locuiește cu prietenii, încă poartă haine de femei, își poartă părul în codițe și spune că „se simte grozav”.
Gallery
„Nu am vrut să renunț la căsnicia mea și la copiii mei. Când am decis să devin femeie, soția mea a spus: fie nu mai port fuste, fie plec de acasă. A fost o decizie dificilă pentru mine, dar mi-am dat seama curând că nu eram pregătit să fiu adult. Am o mamă și un tată adoptivi și mă simt complet confortabil cu ei. Sunt o fetiță, iar copiii și nepoții lor biologici ne susțin”, a spus Stefan într-un interviu.
Nu toată familia i-a acceptat alegerea. Când fiica sa, Amanda, urma să se căsătorească în 2012, l-a rugat să participe la petrecerea de logodnă și să stea în ultimul rând, dar numai cu condiția să poarte haine bărbătești.
În prezent Stefonknee Wolscht are 63 de ani. Pe pagina sa de socializare, a anunțat că în martie își va lansa cartea de memorii, în care povestește cum a devenit o femeie transgender.
CITEȘTE ȘI:
VEZI ȘI: