• PRO TV
  • Caz șocant! O femeie a mers la spital cu dureri de spate, însă medicul i-a recomandat eutanasia: „Voiam doar să aflu de ce mă doare, nu voiam să mor”. Ce a urmat

Caz șocant! O femeie a mers la spital cu dureri de spate, însă medicul i-a recomandat eutanasia: „Voiam doar să aflu de ce mă doare, nu voiam să mor”. Ce a urmat

Caz șocant! O femeie a mers la spital cu dureri de spate, însă medicul i-a recomandat eutanasia: „Voiam doar să aflu de ce mă doare, nu voiam să mor”. Ce a urmat

După ce s-a trezit într-o dimineață cu dureri insuportabile de spate, o femeie a decis să meargă la spital, însă ce a pățit acolo avea să o șocheze. Un medic i-a recomandat eutanasia, înainte de oricare alt tratament. Ce s-a întâmplat cu pacienta

Miriam Lancaster, o femeie de 84 de ani din Canada, a ajuns la camera de urgență a Spitalului General din Vancouver în aprilie 2025, după ce s-a trezit cu dureri severe de spate. Potrivit New York Post, intervenția medicului a surprins-o: înainte de a primi un diagnostic sau un plan de tratament, i-ar fi fost propus programul MAiD (Medical Assistance in Dying), sistemul canadian de asistență medicală pentru moarte asistată.

„Am fost luată complet prin surprindere. Eu voiam doar să aflu cauza durerii, nu să mi se sugereze să mor”, a declarat Miriam Lancaster într-un videoclip publicat pe 18 martie, conform sursei citate.

Programul MAiD permite adulților eligibili, care suferă de afecțiuni grave și ireversibile, să solicite în mod voluntar asistarea medicală pentru a-și încheia viața.

Ce s-a întâmplat cu Miriam

După o perioadă de aproximativ o lună petrecută în spital, Miriam Lancaster spune că starea sa s-a îmbunătățit considerabil. Ea afirmă că a reușit ulterior să călătorească în Mexic și Guatemala, considerând că sugestia privind MAiD a fost complet nepotrivită.

„M-am recuperat suficient de bine încât am putut face câteva călătorii… chiar recent am fost în Mexic și Guatemala. Recuperarea mea a fost uimitoare și nu era nevoie ca MAiD să fie sugerat”, a povestit femeia.

Fiica sa, Jordan Weaver, a subliniat că familia respinge din motive religioase orice formă de eutanasie, declarând că „viața ei este valoroasă pentru cei care țin la ea”.

Foto: Facebook

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni