
Un băiețel în vârstă de doar un an, Dante Valentín Bermudes Rumi, și-a pierdut viața în circumstanțe dramatice, după ce, potrivit primelor concluzii ale anchetei, s-ar fi înecat cu unghia falsă a mamei sale.
Incidentul a avut loc pe 21 martie, în locuința familiei din Los Polvorines, în Buenos Aires.
Copilul a fost transportat de urgență la spital după ce a început să aibă dificultăți severe de respirație, însă medicii nu au reușit să-l salveze, decesul fiind declarat la scurt timp după sosire.
Rezultatele autopsiei indică faptul că micuțul a murit prin asfixiere, după ce căile respiratorii i-au fost blocate de două obiecte rămase în gât.
Autoritățile au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele tragediei.
Aylin Saucedo, mama celui mic, manichiuristă de profesie, a relatat momentele dramatice prin care a trecut. Femeia a povestit cum fiul ei nu mai putea respira și că, în acel moment, a încercat cu disperare să ceară ajutor vecinilor și rudelor.
Într-un final, micuțul a ajuns la spital, însă medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața.
„Când am ajuns, era deja prea târziu”, a spus aceasta pentru presa locală, potrivit Daily Star.
Foto: Shutterstock