
Un mail trimis la ora 06:00 dimineața a lăsat fără loc de muncă mii de angajați ai unei companii uriașe, ce recrutează inclusiv români.
Marți dimineață, la ora 06:00 dimineața, gigantul tehnologic Oracle a anunțat un val masiv de concedieri, printr-un e-mail. Mesajul, transmis în numele conducerii companiei, îi informa pe angajați că ziua respectivă reprezintă ultima lor zi de lucru.
„După o analiză atentă a nevoilor actuale de business ale Oracle, am decis să eliminăm rolul dumneavoastră ca parte a unei schimbări organizaționale mai ample. Ca urmare, astăzi este ultima dumneavoastră zi de muncă. Vă mulțumim pentru contribuția adusă organizației”, se arată în e-mail.
Angajații au primit și o înștiințare conform căreia erau „eligibili să primească pachet compensatoriu, sub rezerva termenilor și condițiilor planului compensatoriu”, după semnarea documentelor de concediere.
Oracle a oferit angajaților concediați din SUA un salariu de bază echivalent cu patru săptămâni plus o săptămână pentru fiecare an suplimentar de angajare, până la 26 de săptămâni, ca indemnizație de concediere, conform unui extras din termenii interni ai indemnizației de concediere consultat de Business Insider.
Conform New York Post, concedierile au vizat angajați din mai multe regiuni ale lumii, inclusiv SUA, India și Canada.
În luna mai a anului 2025, Oracle avea 162.00 de angajați cu normă întreagă.
Un angajat al companiei a declarat pe Reddit că a fost concediat după 20 de ani în companie, cu doar 2 ani înainte de pensionare.
„Nici măcar un telefon. Companiile sunt crude”, a scris acesta.
Grupul Oracle are în România peste 4.400 de angajați, potrivit datelor oficiale din 2024, distribuiți între trei entități principale: Oracle România, Oracle Global Services România, Oracle Sovereign Cloud.
foto: shutterstock