• PRO TV
  • “Dacă piesa asta nu câștigă, o să fiu șocat!” România e în finala Eurovision, iar internetul a luat foc: “Lady Gaga a României! O capodoperă absolută!”

“Dacă piesa asta nu câștigă, o să fiu șocat!” România e în finala Eurovision, iar internetul a luat foc: “Lady Gaga a României! O capodoperă absolută!”

“Dacă piesa asta nu câștigă, o să fiu șocat!” România e în finala Eurovision, iar internetul a luat foc: “Lady Gaga a României! O capodoperă absolută!”

Eurovision 2026 a adus pentru România una dintre cele mai aplaudate prestații din ultimii ani. Alexandra Căpitănescu s-a calificat în Marea Finală cu piesa „Choke Me”, intrând a treia în concurs și reușind să transforme momentul ei într-un adevărat spectacol. Show-ul intens, vocea puternică și impactul vizual au făcut ca reacțiile din online să apară instantaneu și să fie spectaculoase.

Voce puternică, control impecabil, energie explozivă și un concept vizual intens - toate au făcut ca momentul României să fie considerat, pentru mulți fani, unul dintre cele mai bune ale serii. Iar reacțiile din online nu au întârziat să apară.

„Dacă nu câștigă, o să fiu șocat!”

Pe pagina oficială de Instagram a Eurovisionului, comentariile au curs în valuri, din toate colțurile Europei:

  • „S-ar putea să fie cea mai bună piesă a României din toate timpurile, wow!”
  • „Dacă piesa asta nu câștigă, o să fiu șocat! A fost ca și cum România ținea un concert și a uitat complet că e la Eurovision! Absolut uimitor!”
  • „Dacă o țară scandinavă ar fi trimis melodia asta, ar fi fost câștigătoare clară. România chiar merită trofeul anul acesta.”
  • „Lady Gaga a României. Energie fantastică, voce puternică.”
  • „ROMÂNIA, CE-AȚI FĂCUT? Am avut piele de găină! Dați-i trofeul deja! 12 puncte din Polonia!”
  • „Adevărata câștigătoare! Finlanda și Danemarca sunt supraevaluate fără motiv.”
  • „O capodoperă absolută! Puterea vocală, punerea în scenă, emoția... Alexandra este o adevărată stea. Avem nevoie de acest moment fenomenal în Marea Finală!”

Gallery

Pe pagina BBC, reacțiile au fost la fel de entuziaste:

  • „Cel mai bun show al serii!”
  • „Dați-i trofeul direct!”

Iar pe contul personal al Alexandrei, mesajele au venit din Danemarca, Turcia sau Polonia:

  • „Mi-am consumat toate voturile pe România. Dragoste din Danemarca!”
  • „Dragoste din Turcia, ești câștigătoarea mea!”
  • „Am auzit piesa pentru prima dată azi și sunt deja obsedat. Țin pumnii pentru sâmbătă, salutări din Polonia!”

„Mă simt copleșită de emoții”

La scurt timp după calificare, Alexandra Căpitănescu a transmis un mesaj emoționant, potrivit TVR INFO:

„Mă simt copleșită de emoții. A fost atât de frumos, m-am simțit atât de bine pe scenă! O, Doamne! Vreau să vă mulțumesc pentru tot ce ați făcut pentru noi, pentru că ne-ați ales pe noi. Sperăm să vă placă și în finală și să ne votați. Vă iubim!”

​SURSA FOTO: GETTY

România nu doar că a ajuns în finală, dar în acest moment este considerată, în online, una dintre favoritele la marele trofeu. Valul de susținere internațională este vizibil, iar comparațiile cu artiști de talie mondială spun multe despre impactul momentului.

Țările calificate în Marea Finală dupa a doua semifinala

  • Bulgaria
  • Ucraina
  • Romania
  • Norvegia
  • Australia
  • Malta
  • Cipru
  • Albania
  • Danemarca
  • Cehia

Parteneri editoriali

Share

Videoclipuri cu știri

Citește și

Ultimele articole

Top citite

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni