O tragedie fără margini a avut loc pe muntele Makalu din Nepal, unde o cunoscută alpinistă și-a găsit sfârșitul chiar în brațele partenerului ei, după ce a fost lovită de avalanșă.
Alpinista americană Shelley Johannesen, în vârstă de 53 de ani și mamă a trei copii, reușise să atingă vârful de 8.485 de metri pe 9 mai, alături de partenerul ei David Ashley și doi ghizi nepalezi. La coborâre, însă, a avut loc tragedia. O coardă fixată pe munte s-ar fi rupt și ar fi declanșat o avalanșă, notează presa străină.
Cu puțin timp înainte de nenorocire, femeia a transmis un mesaj pe rețelele de socializare în care a vorbit despre provocările expediției.
„Va fi o urcare dificilă. Sunt entuziasmată să văd, să trăiesc și să simt ce am eu de oferit acestui munte”, a spus ea. În ultima postare, ea a scris: „Sunt atât de recunoscătoare să fiu aici, în Nepal”
După tragedie, David Ashley, partenerul ei, a publicat un mesaj emoționant în care a dezvăluit că Shelley „a murit în brațele mele, sus pe munte”.
„Shelley a trăit fără limite și și-a urmat pasiunile”, a scris acesta.
„Încă încerc să înțeleg această pierdere, iar gândurile mele se îndreaptă către familia ei în aceste momente”, a mai spus el.
Makalu este considerat unul dintre cei mai dificili munți din lume, din cauza terenului extrem și a vremii imprevizibile.
Foto: Instagram