O tânără de doar 21 de ani a murit în timp ce făcea bungee jumping. Fata a fost aruncată de la 40 de metri înălțime, cu toate că nu avea corzile legate. Momentul a fost filmat, iar imaginile sunt virale pe rețelele de socializare.
O tragedie fără margini a avut loc în Sao Paulo, acolo unde o tânără de 21 de ani a murit după ce a făcut bungee jumping de la 40 de metri înălțime, fără să aibă corzile legate. Angajații au aruncat-o, pur și simplu, de la înălțime, fără a-și da seama că fata nu avea echipamentul montat.
Câteva clipe după ce au aruncat-o, angajații au observat că au uitat să îi atașeze corzile care ar fi trebuit să o țină în aer. Nu s-a mai putut face nimic în acest punct, iar Maria s-a prăbușit de la înălțime și a murit pe loc.
Incidentul a fost filmat, iar în imagini se observă cum trei bărbați au ridicat-o și i-au dat drumul de la înălțime, fără a se asigura înainte.
@ajans.az Kəndiri bağlamağı unutdular - Gənc qız 40 metrdən düşüb öldü Breziliyada həyata keçirilən bir bungee jumping tədbiri zamanı baş verən bədbəxt hadisədə gənc bir qadın həyatını itirib. Ajans.az xəbər verir ki, iddialara görə, tullanışdan əvvəl təhlükəsizlik prosedurlarında ciddi bir səhlənkarlıq baş verib. Təxminən 40 metr yüksəklikdən yıxılan qadın üçün hadisə yerinə təcili tibbi yardım briqadaları göndərilsə də, bütün müdaxilələrə baxmayaraq onu xilas etmək mümkün olmayıb. Hadisə anına aid görüntülər sosial mediada geniş əks-səda doğurarkən, səlahiyyətli qurumlar baş verən faciə ilə bağlı geniş araşdırmaya başlayıb. Tədbiri təşkil edən şirkət və məsul əməkdaşların təhlükəsizlik tədbirləri araşdırılarkən, səhlənkarlıq iddialarının bütün istiqamətləri üzrə yoxlanıldığı bildirilib.
♬ Echoes of Valor - Spirit Valhalla
Trupul neînsuflețit al Mariei a fost transportat la spital, pentru autopsie. În ceea ce îi privește pe angajați, șase persoane au fost arestate și cercetate în cadrul unui dosar penal deschis de procurori.
„Este necesar să se stabilească responsabilitatea pentru lipsa controlului accesului într-o zonă federală care prezintă riscuri cunoscute de ani de zile și care încă nu dispune de măsurile de protecție necesare”, a declarat primarul Murilo Flix.