Un băiat de numai trei ani din Florida a sfârșit tragic după ce a fost uitat într-o mașină, parcată la soare. Autoritățile au fost alertate de urgență, însă nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața.
Conform primelor informații, băiețelul a fost găsit inconștient de către tatăl său, în mașina familiei. Bărbatul a alertat imediat serviciile de urgență, care s-au deplasat la fața locului.
Minorul a fost transportat la spital, însă medicii nu au mai putut decât să constate decesul.
În ziua incidentului, temperaturile din zonă au atins aproximativ 35°C, iar umiditatea ridicată a amplificat disconfortul termic, făcând ca temperatura resimțită să depășească 38°C.
Autoritățile au precizat că nu este deocamdată clar cât timp a stat copilul în autovehicul.
Șeriful comitatului Hillsborough, Chad Chronister a lansat un avertisment către părinți: „Un vehicul poate atinge temperaturi letale în doar câteva minute”.
Acesta a adăugat: „ Îi îndemnăm pe toți părinții și persoanele care au grijă de copii din comunitatea noastră să acorde prioritate siguranței în vehicule. Nu lăsați niciodată un copil nesupravegheat într-o mașină, nici măcar pentru un moment”
Până în acest moment, nu au fost formulate acuzații, iar ancheta este în desfășurare, notează presa locală.
Foto: Shutterstock