Sam Neill, vedeta din ”Jurrasic Park” și ”Peaky Blinders”, a murit de pneumonie, a confirmat agentul lui.
Actorul neozeelandez a decedat luni în spital, la vârsta de 78 de ani, după o boală „bruscă și neașteptată”.
Agentul său de lungă durată, Philip Grenz, a emis joi o declarație în care confirmă diagnosticul de pneumonie.
Gallery
El a spus că a vorbit cu familia îndurerată a lui Sam și a fost de acord că este nevoie să clarifice „falsurile inexacte și sfruntate” legate de moartea sa.
O declarație a familiei care anunța moartea lui Sam la începutul săptămânii suna astfel: „Pierderea a fost bruscă și neașteptată, dar binecuvântată de faptul că Sam se vindecase de cancer.
„Aceștia doresc să își exprime cea mai profundă recunoștință personalului de la Spitalul Privat St Vincent pentru îngrijirea incredibilă.
„Mai multe detalii vor fi împărtășite ulterior, dar deocamdată, în numele familiei, vă rugăm să le respectați intimitatea în timp ce navighează prin această pierdere incomensurabilă.”
Sam a fost diagnosticat cu cancer de sânge în stadiul trei în 2022, în timp ce promova Jurassic World Dominion, dar a fost supus unui tratament inovator.
Foto: Getty