• Cel mai frumos fotbal european se vede la Pro TV! Sezonul UEFA Champions League 2015-2016 a fost lider de audienta!

Sezonul UEFA Champions League 2015-2016 a marcat audiente de top pe PRO TV! Cel mai frumos fotbal european a fost urmarit de milioane de telespectatori.

Meciurile UEFA Champions League transmise de PRO TV au inregistrat, pe segmentul publicului comercial, o audienta medie de 10.7 puncte de rating si 27.3% share, in timp ce postul de pe locul 2 a obtinut 6.1 puncte de rating si 15.6% share.

Top 3 meciuri pe segmentul publicului comercial:

FC BAYERN MUNCHEN - ATLETICO MADRID a inregistrat 12.8 puncte de rating si 28.2% share;

REAL MADRID - ATLETICO MADRID a inregistrat 12.5 puncte de rating si 36% share;

REAL MADRID - MANCHESTER CITY a inregistrat 12.4 puncte de rating si 29.2% share.

Sambata, arena San Siro din Milano, a fost sub ocupatie spaniola! Real a invins Atletico Madrid cu scorul de 6-4, dupa prelungiri si lovituri de departajare. Meciul a fost lider de audienta pe toate segmentele de public, fiind urmarit de aproape 1.9 milioane de telespectatori la nivel national, pe intreg intervalul de difuzare, intre 21:50 - 00:35. Cel mai urmarit minut al competitiei, de la 23:39, a reunit peste 2.2 milioane de telespectatori. La nivelul publicului comercial, cu varsta cuprinsa intre 18 si 49 de ani, meciul a fost lider de audienta, obtinand 12.5 puncte de rating si o cota de piata record de 36%, in timp ce postul de televiziune de pe locul doi a inregistrat 6 puncte de rating si 17.4% share.

Primul gol al partidei a venit in mintul 15, cand Kroos a executat o lovitura libera, deviata ulterior de Bale. Mingea a ajuns in posesia lui la Sergio Ramos, care a inscris fara emotii! In cea de-a doua repriza, in minutul 80, Carrasco a restabilit egalitatea pe arena din Milano! Victoria s-a descis la loviturile de departajare, Juanfran ratand a 4-a lovitura a lui Atletico. Scorul final, 6-4, a fost stabilit de Ronaldo. Finala de sambata i-a adus echipei lui Zidane cel de al 11-lea trofeu UEFA Champions League!

Intre 10 iunie si 10 iulie, PRO TV va difuza cele mai importante 23 de meciuri ale UEFA EURO 2016TM, incluzand toate meciurile echipei nationale a Romaniei! Toata Romania vede Romania, LIVE, la PRO TV!