Sapunaru viseaza la finala in Liga Campionilor! Porto a reusit o mica minune pe Teatrul Viselor unde a scos un egal nesperat 2-2 cu liderul din Anglia!

Fostul rapidist a facut marcaj strans lui  Wayne Rooney si Cristiano Ronaldo, portughezul care vroia puncte de la fosta rivala din campionat. Primul meci al sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, Manchester – Porto a fost in direct la Pro TV marti, 7 aprilie, de la ora 21:45. Simultan, meciul de pe Old Trafford a fost transmis si pe site-ul www.protv.ro.

La aceeasi ora, site-ul www.sport.ro a transmis, LIVE de la ora 21:45, meciul Villarreal – Arsenal. Cele doua echipe s-au intalnit in urma cu 3 ani in semifinalele Ligii – Riquelme a ratat un penalty in ultimul minut din retur si Arsenal s-a calificat in finala. In meciul din 7 aprilie, Arsenal si Villareal au terminat la egalitate in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, insa ambele echipe au reusit supergoluri!

Meciul surpriza al sferturilor de finala este, insa, Liverpool – Chelsea, deja un clasic al competitiei. In 2008, cele doua echipe s-au intalnit in semifinalele Ligii Campionilor, iar duelul 100% englezesc s-a terminat bine pentru Chelsea.

Anul trecut, Chelsea a fost la un pas de perfomanta maxima – castigarea, in premiera, a marelui trofeu, dar a pierdut la penalty-uri in fata unei alte echipe din Angliei, Manchester.

Pe de alta parte, Liverpool are un palmares impresionant – a castigat de 5 ori Liga Campionilor, ultima data in 2005. Liverpool si Chelsea sunt singurele echipe din istoria Ligii Campionilor care s-au intalnit in aceasta competitie 5 ani consecutiv - din 2004, sunt mereu adversare in Liga. Liverpool a castigat de doua ori, Chelsea de doua ori, 4 meciuri s-au incheiat la egalitate.

Duelul Liverpool – Chelsea este in direct la Pro TV si pe www.protv.ro miercuri, 8 aprilie, de la ora 21:45. La aceeasi ora, site-ul www.sport.ro transmite Barcelona – Bayern, meci care poate fi revazut pe TV la Sport.ro, de la 23:30.