• Echipa condusa de Constantin Galca, in finala Cupei Romaniei! PRO TV, lider de audienta

Primul meci din 2015 de pe Arena Nationala, difuzat de PRO TV, a fost pe locui intai in topul preferintelor telespectatorilor! Steaua – Petrolul, a fost un meci plin de actiune, cu o miza importanta pentru ambele echipe.

Daca Petrolul spera sa ajunga in finala Cupei Romaniei pentru a avea o sansa importanta la cucerirea trofeului pe care l-a castigat si in 2014, Steaua si-a jucat toate cartile pentru a incerca sa faca primul event dupa 18 ani. Partida de aseara a fost urmarita in minutul de aur, inregistrat la 21:57, de peste 2.5 milioane de telespectatori.

PRO TV a inregistrat 12.1 puncte de rating si 27.2% cota de piata in intervalul de difuzare 21:32-23:23, pe segmentul publicului comercial cu varste cuprinse intre 18 si 49 de ani. Urmatorul post clasat a obtinut 6.6 puncte de rating si 14.8% share pe aceasta categorie.

La nivelul publicului din mediul urban, PRO TV a condus meciul audientelor cu 11.4 puncte de rating si 22.6% share. Postul clasat pe locul doi a inregistrat o audienta medie de 7.1 puncte de rating si 14% share.

La nivel national, partida de fotbal a fost si de aceasta data pe primul loc cu o audienta medie de 11.3  puncte de rating si 22.6% share, in timp ce locul secund a obtinut 6.9 puncte de rating si 13.7% share.

Steaua s-a calificat aseara in finala Cupei Romaniei Timisoreana dupa un retur mai usor decat preconizau analistii sportivi. Unul dintre cele mai bune jocuri ale echipei lui Constantin Galca din 2015 a facut ca tribunele sa rasune!

La doar 20 de minute de la fluierul de start al arbitrului, Adi Popa a marcat primul gol al Stelei cu un sut din 11 metri. La mai putin de un sfert de ora diferenta, Gabi Iancu a majorat diferenta. In minutul 32, o pasa de la Tucudean transformata cu maiestrie intr-un sut din voleu din 13 metri a adus al doilea gol al ros-albastrilor. Dupa pauza, stelistii au continuat ofensiva, marcand al treilea gol al partidei in minutul 68 prin Cristi Tanase, cu un sut in coltul lung din 10 metri. Petrolistii au marcat golul de onoare in minutul 70 prin fundasul Ipsa.

Finala din 31 mai, difuzata in direct de PRO TV va pune fata in fata doua echipe care au sansa de a realiza un sezon remarcabil. U Cluj spera sa castige primul trofeu dupa 50 de ani, iar Steaua isi doreste primul event dupa 18 ani. Meciul s-ar putea juca pe National Arena sau Cluj Arena, o decizie nefiind inca luata in aceasta privinta.