• Franta intalneste Portugalia in finala UEFA EURO 2016™!

Franta intalneste Portugalia in finala UEFA EURO 2016™!

Franta s-a impus aseara in fata Germaniei cu scor 2-0 si s-a calificat in finala UEFA EURO 2016TM  transmisa de PRO TV, duminica, de la ora 22:00.

Meciul a fost lider de audienta pe toate segmentele de public, fiind urmarit de aproape 2.8 milioane de telespectatori, la nivel national pe intreg intervalul de difuzare. In minutul de maxima audienta, de la 22:48, peste 3.3 milioane de telespectatori urmareau meciul dintre Franta si Germania.

Pe segmentul publicului comercial, cu varsta cuprinsa intre 18 si 49 de ani, Pro TV a fost lider de audienta cu 20.2 puncte de rating si o cota de piata de 56.5%, urmatorul post clasat inregistrand 2.7 puncte de rating si 7.6% cota de piata.

Meciul a inceput in forta, cu ocazii de gol la ambele porti, doua cartonase galbene primite de Emre Can si Evra si suturi explozive aparate de Neuer si Lloris. In minutul 45, Antoine Griezmann a inscris din penalty, iar Franta a intrat la pauza cu avantaj. Minutul 72 a adus cel de-al doilea gol pentru nationala din Hexagon. Neur a facut o eroare la centrarea lui Pogba din flancul stang, a respins gresit in fata, iar Griezmann a profitat de ocazie si a impins mingea in plasa. Dupa un meci de foc, Franta a reusit sa invinga cu 2-0 campioana mondiala, Germania.

Franta va intalni Portugalia in finala UEFA EURO 2016TM, difuzata de Pro TV, duminica, 10 iulie, de la ora 22:00!

Aplicatia Stirile Pro TV aduce cele mai noi informatii de la UEFA EURO 2016TM, in timp real, direct pe telefonul mobil. Scorurile, statisticile si chiar previziunile pentru meciurile de la Campionatul European de Fotbal sunt actualizate in fiecare secunda in sectiunea EuroScor. In categoria dedicata exclusiv UEFA EURO 2016TM se gasesc cele mai noi informatii de la corespodentii Pro TV din Franta. Aplicatia este disponibila atat pentru dispozitivele cu sistem Android, cat si pentru iPhone.