• PRO TV
  • Peste 2.7 milioane de români au urmărit aseară meciul România - Spania

Peste 2.7 milioane de români au urmărit aseară meciul România - Spania

România a pierdut aseară la limită cu Spania, scor 1-2, cu toate că în prelungiri naționala a ratat două mari ocazii și șansa de a egala.

Florin Andone a marcat unicul gol al României, însă reușita lui nu a fost de ajuns pentru ca România să câștige un punct cu fosta campioană mondială și europeană. Jucătorii naționalei au fost susținuți de 50.000 de suporteri în tribune, care i-au aplaudat pentru jocul din a doua repriză. Drumul spre calificarea la EURO 2020 continuă la PRO TV, duminică, de la ora 19:00, când România va întâlni Malta.

PRO TV a condus detașat topul audiențelor joi seară, cu meciul dintre România și Spania. PRO TV a obținut cifre de audiență de aproximativ 5 ori mai mari decât locul secund, pe segmentul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 și 49 de ani. PRO TV a obținut 13.7 puncte de rating și 47.8% share, spre deosebire de televiziunea de pe locul secund, care a înregistrat numai 3.1 puncte de rating și 10.7% share. La nivel național, peste 2.7 milioane de români i-au făcut galerie în fiecare minut echipei naționale, iar în minutul de aur, de la 22:16, peste 3.2 milioane de români urmăreau PRO TV.

Chiar și cu infrângerea suferită joi seară în fața Spaniei, România păstrează în continuare șanse  de calificare. România este în acest moment pe locul 4, după Suedia și Norvegia, dar va juca cu ambele la București. Duminică, România are nevoie de o victorie în fața Maltei, pentru a rămâne în cursa pentru calificarea la EURO 2020. Malta e pe locul 5 în grupă, are o singură victorie, cu Feroe, iar în iunie România a câștigat ușor împotriva lor, cu 4-0.

“Din păcate, am avut prea mult respect față de adversari, băieților le-a fost teamă. Dar nu ne-am făcut de rușine, am fost foarte aproape de un egal, care era foarte bun pentru noi. Acum îmi doresc să ne recuperăm și să câștigăm cu Malta și Feroe. Probabil, calificarea se va juca cu Suedia acasă.”, a declarat Cosmin Contra, selecționerul României.

Meciurile pentru calificarea la UEFA EURO 2020 continuă în această toamnă, în exclusivitate la PRO TV! Duminică, de la ora 19:00, România va juca acasă cu Malta, în direct la PRO TV.