• PRO TV
  • PRO TV lider de audienta! Nationala Romaniei a incheiat in pasi de dans in primele 20 de echipe ale lumii

Romania a invins nationala Danemarcei intr-un meci amical desfasurat la Bucuresti pe Arena Nationala.

Elevii lui Anghel Iordanescu si-au luat revansa dupa esecul de la preliminariile Euro 2004! Peste 2.700.000 de romani au urmarit cu sufletul la gura performanta echipei nationale pe intreg intervalul de difuzare cuprins intre 20:32 – 22:22. In minutul de aur inregistrat la 21:54, peste 3.140.000 de telespectatori urmareau ultimul meci din 2014 al reprezentativei Romaniei.

PRO TV a inregistrat 14.7 puncte de rating si 30.7% cota de piata in intervalul de difuzare, pe publicul comercial cu varste cuprinse intre 18 si 49 de ani. Urmatorul post clasat a obtinut 5.4 puncte de rating si 11.3% share pe aceasta categorie. Dansul tricolorilor din teren a fost mai apreciat ca seara dansanta difuzata de un post competitor care a fost clasata pe locul 3, cu 4.4 puncte de rating si 9.3% share.

La nivelul publicului din mediul urban, PRO TV a condus cu 15.1 puncte de rating si 27,3% share. Postul clasat pe locul doi a inregistrat rezultate de aproape doua ori mai mici: audienta medie de 8 puncte de rating si 14.4% share.

La nivel national, partida de fotbal a fost si de aceasta data pe primul loc cu o audienta medie de 14.8  puncte de rating si 26.7% share, in timp ce locul secund a obtinut 7.8 puncte de rating si 14.1% share.

Dupa 11 ani, echipa nationala si-a luat revansa in fata danezilor prin golurile marcate de Keseru. Chiar daca in prima repriza nu au fost marcate goluri, armata generalului Iordanescu a revenit cu o strategie bine pusa la punct in partea a doua a meciului. In minutul 53, Chipciu i-a pasat superb lui Keseru, care a deschis scorul pe Arena Nationala. In mai putin de 10 minute, Keseru a sutat senzational de la o distanta de 25 de metri si a marcat al doilea gol impotriva danezilor. Echipa Romaniei a incheiat anul 2014 in primele 20 de echipe ale lumii, peste nationala Angliei.

Saptamana perfecta se vede doar la PRO TV!