• Regalul fotbalistic transmis de PROTV a fost lider de audienta! Catalanii au castigat Supercupa Europei

PRO TV a transmis aseara un adevarat regal fotbalistic, plin de goluri si actiuni de poveste. Partida care a desemnat castigatoarea Supercupei Europei a fost urmarita in medie de aproape 1.2 milioane de telespectatori in intervalul de difuzare 21:45-00:16. Cel mai urmarit minut al meciului, cel de la 22:25, a strans in fata televizoarelor aproape 1.7 milioane de microbisti.

Meciul difuzat de PRO TV a fost lider de audienta pe toate categoriile de public, pe segmentul publicului comercial, cu varsta cuprinsa intre 18 si 49 de ani, PRO TV situandu-se in varful topului cu 7 puncte de rating si o cota de piata de 22.7%, urmatorul post clasat inregistrand 5 puncte de rating si 16.3% cota de piata.

Barcelona a cucerit aseara, in meciul transmis de PRO TV, cea de a cincea Supercupa a Europei dupa ce s-a impus in fata Sevillei cu scorul de 5-4. Meciul a debutat in forta pentru Sevilla, Banega transformand impecabil o lovitura libera de la 20 de metri. La doar 4 minute distanta, super-eroul Messi a transformat la randul sau o lovitura libera, restabilind egalitatea. In minutul 16 al partidei, Messi a demonstrat ca loviturile libere sunt specialitatea casei transformand o faza fixa intr-un gol de exceptie. Cu un minut inainte de finalul primei reprize, Rafihna a inchis provizoriu tabela marcand golul de 3-1.

Repriza a doua a debutat in forta pentru catalani, Suarez marcand in minutul 52. La 5 minute distanta, andaluzii reduc diferenta prin Reyes. In minutul 72, Gameiro transforma o lovitura de pedeapsa dupa un fault al lui Mathieu. Sevilla nu abandoneaza lupta, in minutul 81 Immobile , profitand de o eroare a lui Bartra, ii centreaza lui Konoplyanka care restabileste egalitatea. Soarta partidei a fost stabilita in cea de a doua repriza de prelungiri de Messi care, in minutul 115 a executat o lovitura direct in zid, Pedro transformand intr-un gol care a adus Barcelonei cea de a cincea Supercupa europeana!