• Simona Halep încheie anul cu o nouă afacere. În ce și-a investit campioana noastră banii

După cafeneaua din Constanța și investițiile în diverse proiecte imobiliare, liderul mondial din tenisul feminin a decis să investească și într-un alt business.

Halep are acum și o afacere cu genți de sport. Mai precis, ea a lansat o linie de genți care poartă numele turneului Roland Garros, acolo unde a și câştigat primul ei titlu de Grand Slam, anul acesta.

Prima geantă, care poartă inscripția brandului SH, a fost lansată cu ajutorul producătorului român de produse din piele Maff.

Simona Halep, locul I WTA, a câștigat turneul de la Roland Garros după ce a învins-o în finală (cu scorul 3-6, 6-4, 6-1) pe Sloane Stephens, locul 10 WTA. În urma acestui rezultat, Simona a devenit prima jucătoare din România care câștigă un turneu de o asemenea amploare, după Virginia Ruzici, care s-a impus, în 1978, tot la French Open.

Calificarea la Roland Garros i-a adus Simonei încă 1,12 milioane de euro și 1.300 de puncte WTA.