• Steaua merge in semifinalele Cupei Romaniei dupa victoria in fata Viitorului lui Hagi!

Dupa ce a castigat etapa de campionat cu Viitorul, cu scorul de 1-0, Reghe a avut un deja-vu aseara la Ovidiu.

Echipa antrenata de acesta s-a impus cu acelasi scor de 1-0, calificandu-se in semifinalele Cupei Romaniei. Meciul, transmis in direct, a pozitionat PRO TV pe prima pozitie in topul audientelor. Partida a fost urmarita, in medie, la nivel national, de peste 1.5 milioane de telespectatori. In minutul de aur, de la ora 21:07, peste 1.8 milioane de microbisti urmareau cu interes partida de fotbal.

Meciul din Cupa Romaniei a fost lider de audienta pe toate segmentele de public. La nivelul publicului comercial, cu varsta cuprinsa intre 18 si 49 de ani, PRO TV a obtinut 8.5 puncte de rating si 20.9% share, in timp ce postul de pe locul doi a inregistrat 6.6 puncte de rating si 16.2% share.

Daca in prima repriza au dominat fazele tactice, a doua jumatate de meci a fost mai dinamica, cu faze de atac mai spectaculoase. La doar 3 minute de la fluierul de start al celei de a doua reprize, Nicusor Stanciu a marcat singurul gol al partidei, dupa o ocazie creata de Rapa.

Celelalte semifinaliste ale Cupei Romaniei sunt ASA Targu Mures, Dinamo si CFR Cluj.