• PRO TV
  • Steaua s-a calificat in play-off-ul UEFA Champions League!

Steaua s-a calificat in play-off-ul UEFA Champions League!

Dupa cele doua goluri marcate de Stanciu in meciul transmis aseara de Pro TV, Steaua s-a calificat in play-off-ul UEFA Champions League! Totodata, eliminarea Spartei Praga i-a asigurat Stelei un loc in grupele UEFA Europa League, in cazul in care va fi eliminata din play-off-ul Ligii.

Meciul, transmis LIVE de Pro TV, a fost lider de audienta pe toate segmentele de public, fiind urmarit de peste 2.3 milioane de telespectatori, la nivel national, pe intreg intervalul de difuzare, intre 20:45 - 22:35. In minutul de maxima audienta, de la 22:34, aproape 3.4 milioane de telespectatori urmareau meciul dintre Steaua si Sparta Praga.

Pe segmentul publicului comercial, cu varsta cuprinsa intre 18 si 49 de ani, Pro TV a fost lider de audienta cu 13.4 puncte de rating si o cota de piata de 43%, urmatorul post clasat inregistrand 3.9 puncte de rating si 12.6% cota de piata.

Echipa lui Reghecampf a inceput meciul in forta, in minutul 11 Stanciu avand o ocazie mare de gol, dupa un sut din 20 de metri pe centrul portii. Steaua a deschis scorul in minutul 31, dupa un gol superb marcat de Stanciu. Mijlocasul stelist a sutat din prima din 25 de metri. Sparta a ramas in 10 oameni in minutul 50, dupa ce Brabec a primit al doilea cartonas galben dupa un fault dur la Golubovici. Stanciu si-a trecut in palmares dubla in minutul 62, marcand spectaculos la coltul lung.

Steaua si Astra isi afla adversarele vineri, in tragerea la sorti pentru UEFA Champions League si UEFA Europa League, transmisa LIVE, de la ora 13:00, pe Sport.ro!