Vineri seara, pe scena Românii au talent a urcat Mihaela Breabăn, care a oferit un număr plin de emoție și speranță.
Aceasta a interpretat, la chitară, o piesă pe care a scris-o chiar după ce medicul a anunțat-o că a învins cancerul cu care s-a luptat.
Mihaela Breabăn și-a descoperit pasiunea pentru muzică în copilărie, când tatăl ei obișnuia să cânte prin casă. La 13 ani, tatăl ei i-a cumpărat o chitară, iar Mihaela a învățat să cânte la chitară cu ajutorul prietenilor. A cântat doar în cercuri restrânse și a fost întotdeauna atrasă de muzica folk.
La 19 ani, s-a căsătorit și a întâmpinat greutățile vieții. Are două fete și sunt foarte legați ca familie. A început să muncească de tânără, încercând diverse joburi, inclusiv ca vânzătoare și la o fabrică de confecții, însă știa că nu acela este locul ei. Abia la 35 de ani, Mihaela a reușit să urmeze facultatea, din cauza problemelor financiare ale părinților. A făcut două facultăți: economist-contabil și una în domeniul energetic. A lucrat ca economist la o primărie și, din 2017, e inspector fiscal.
Timp de șapte ani, Mihaela nu a mai cântat deloc. În 2022, viața i-a fost dată peste cap când a aflat că are cancer la sân. A trecut prin chimioterapie, radioterapie și mai multe operații, dar organismul ei a răspuns bine la tratament.
Andi Moisescu: ”Doamnă, sunteți dovada superbă că schimbarea vine din interior”.
Andra: ”Este atât de emoționant... Atât de mult m-a atins faptul că cineva care a trecut prin ceva atât de greu a scris un cântec atât de pozitiv... doar o femeie curajoasă reușește să facă asta. Eu cred că impactul tău asupra acestor oameni va fi colosal. Nu ai venit întâmplător aici, ci ca să transmiți acest mesaj tuturor femeilor: ridicați-vă, zâmbiți, uite că se poate! Mă doare carnea pe mine de cât de mare a fost impactul asupra mea, care n-am trecut prin așa ceva. Îți mulțumesc din suflet”.
Bobonete: ”Pentru mine este un moment delicat, pentru că trebuie să vă spun că am avut o singură verișoară în viață, mai mică cu doi ani, i s-a întâmplat același lucru și, de anul ăsta, nu mai e. Și a fost destul de greu, mai ales că era tânără, și mă bucur să aud că se întâmplă și invers”.
VEZI MOMENTUL COMPLET ÎN VIDEOCLIPUL DE MAI SUS