Vineri seara, în ultima semifinală Românii au talent, Mirabela Vian a oferit un spectacol desăvârșit de dans aerian.
Gallery
„Pentru semifinală am pregătit un moment special pentru români, cu un mesaj de speranță”, a spus Mirabela.
Andra: „Mi-ai rămas în suflet și nu degeaba. A fost așa un spirit liber care vrea să ne arate că rădăcinile nu sunt lanțuri, sunt aripi. Ne-ai dus în lumea ta magică!”
Mihai Bobonete: „Extraordinar! Ești extraordinar de talentată! Mă bucur că folosești arta asta pe care o deții ca formă de terapie pentru tine! Mulțumim că ai venit să ne spui deznodământul în seara asta! Este sublim ce am văzut în seara asta!”
Dragoș Bucur: „Este vorba despre mesaj, emoție, muzică, coregrafie. E o mare bucurie pentru mine să fiu la masa juriului și să văd astfel de momente! Ai toată admirația mea!”
Andi Moisescu: „A fost spectacol din nou, dincolo de divertismentul de televiziune. Parcă am asistat la un mare spectacol undeva în lumea asta. Parcă am și uitat unde sunt”
VEZI MOMENTUL COMPLET ÎN VIDEOCLIPUL DE MAI SUS.
A treia semifinală Românii au talent poate fi urmărită LIVE și pe VOYO.
„Mă numesc Mirabela și vin de la Paris. M-am născut în România și vorbesc puțin românește!”, și-a început tânără de 34 de ani povestea demnă de un scenariu de film, ce avea să emoționeze o țară întreagă în audițiile sezonului 15.
Din cauza sărăciei, părinții au abandonat-o într-un orfelinat, acolo unde a crescut până la vârsta de 6 ani.
A visat și a sperat că ziua în care va fi adoptată va veni și pentru ea. Minunea din viața ei poartă numele familiei Vian, un cuplu francez, care a venit în România în urmă cu un aproape trei decenii pentru a oferi șansa la o viață mai bună unui suflet abandonat de părinți.
„Îmi amintesc că, la orfelinat, ne-am pregătit, cumva, pentru adopție. Am frânturi de imagini de când eram mică cu copiii care plecau cu noii părinți. Îmi amintesc că într-o zi era după-amiază și dormeam, m-au trezit și, în mijlocul zilei, mi-au spus că voi pleca. Îmi amintesc cum am ajuns la aeroportul din Roissy. Îmi amintesc că eram foarte fericită că sunt într-o țară nouă. Am văzut-o ca pe o chestie minunată, aveam propria mea camera, aveam părinți, ajunsesem într-o nouă țară, cu mare…Nu mai văzusem niciodată marea. A fost aproape o integrare magnifică!
Cu toate acestea, încă mai am niște traume. Eram foarte mică și încă îmi era teamă să nu fiu trimisă înapoi. Mi-am spus că dacă păstrez din mâncare, în cazul în care se întâmplă ceva și dacă mă trimit înapoi în țară, aș avea niște rezerve de mâncare. Stăteam cu capul sprijinit de perete, îmi amintesc că mă dădeam cu capul de el, pentru a-mi aminti trecutul. A fost foarte dificil, îmi era frică să nu mă întorc în acea situație. Mi-a luat în jur de un an pentru a mă convinge că sunt bine, că voi rămâne În Franța. Și că nu mă voi mai întoarce la orfelinat. Mi-a fost foarte frică de asta”, a povestit Mirabela pe scena de la Românii au talent.
Pe când avea 24 de ani, mama ei adoptivă s-a îmbolnăvit și a murit de cancer. Mirabela povestește că atunci în inima ei a apărut o dorință incontrolabilă de a se întoarce în România: „Mai am încă o mamă. E în România și vreau s-o întâlnesc!”,
La un spectacol pe care l-a susținut la Paris, Mirabela a cunoscut un bărbat care era familiarizat cu povestea ei și care s-a oferit s-o ajute să-și găsească familia din România.
„O săptămână mai târziu m-a sunat și mi-a zis: «Bunicii tăi sunt în viață, mama ta este în viață. Ai șapte frați și surori. Te așteaptă în sat și voi veni cu tine». Și m-am dus…”, a povestit emoționată Mirabela. A urmat o avalanșă de emoții și trăiri, iar Mirabela a descris într-un singur cuvânt momentul în care și-a cunoscut mama: „unic”.
Acum, Mirabela vine în fiecare an în România pentru a-și vizita familia. „Cu toate că nu vorbesc prea bine română, înțeleg destul de bine. Am ocazia să îi vizitez în fiecare an”, le-a spus concurenta juraților în audiții. Atunci, Mirabela a pus în scenă un moment sublim de aerial dance, pe un remix al piesei „Până când nu te iubeam” al celebrei Maria Tănăse.
CITEȘTE ȘI: