Mama Velio a oferit unul dintre cele mai emoționante momente ale serii. A ajuns pe scena de la „Românii au talent” după mai mulți ani în care și-a dorit să își îndeplinească acest vis și a reușit să stârnească nu doar lacrimi, ci și aprecierea celor aflați în sală.
Gallery
Carmen Tănase: „Mi-ai transmis atâta lumină și atâta căldură. Se vede că ești un suflet mare. Îmi pare așa de bine că ai venit să ne cunoaștem”
Andra: „Am impresia că Mama Velio a venit pentru sufletul ei, dar simt că a fost un dar. Un dar foarte frumos. A fost pură bucurie, veselie”
Andi Moisescu: „Ați iubit muzica dintotdeauna. V-ați fi dorit să faceți muzică. Sunteți absolut minunată”
Mihai Bobonete: „O să fac o chestie pe care am făcut-o mai rău din postura de jurat. În loc să vă dau un „Nu”, o să vă dau un „Da”.
Mama Velio a descoperit pasiunea pentru muzică încă de la vârsta de 4 ani. A fost solista liceului, datorită pregătirii cu domnul Panaitache, profesorul care i-a recunoscut talentul. Încă de la 18 ani, a arătat o personalitate puternică; părinții au dus-o la psihiatru pentru că își exprima liber opiniile, iar acolo a reușit chiar să-i pună la punct pe doctori.
Fiindcă arta nu era o opțiune acceptată în familie, în special de tatăl ei, Mama Velio a urmat Politehnica. A făcut parte din proiectul Song, dar a fost exmatriculată pentru o restanță, fiind, totuși, primită de trei ori înapoi. Deși nu este considerată o persoană frumoasă, carisma ei atrăgea oamenii. A făcut satiră și pamflet politic alături de Pitiș.
La 20 de ani, a fugit de acasă, trăind cu teama că tatăl ei o va căuta. Când s-a întors, era însărcinată. A avut o căsnicie de 20 de ani plină de iubire, însă infidelitatea soțului a dus la o despărțire devastatoare. Au doi copii împreună, iar, în cei șapte ani de după despărțire, Mama Velio a trecut prin durere și introspecție. Sprijinul copiilor săi și al prietenilor fiului ei, numiți „copiii mamei Velio”, a ajutat-o să-și regăsească echilibrul.
Consideră că are multe talente, chiar dacă nu se vede un geniu. După despărțire, nu a mai permis nimănui acces real în viața ei, păstrând ștacheta ridicată. În 2022, la nunta fiului său, a cântat, iar prietenii acestuia au sărbătorit momentul alături de ea.
Visul ei este să urce pe scenă și să primească aplauze la scenă deschisă. Dacă va câștiga, spune că se va căsători din nou.
VEZI MOMENTUL INTEGRAL ÎN VIDEOCLIPUL DE MAI SUS