• Emisiuni
  • Românii Au Talent!
  • Românii au talent, 10 aprilie 2026. Dorin Filip, un profesor de muzică din Baia Mare, a cântat simultan la două saxofoane. Andra: „Cred că elevii tăi sunt foarte mândri de tine”

Românii au talent, 10 aprilie 2026. Dorin Filip, un profesor de muzică din Baia Mare, a cântat simultan la două saxofoane. Andra: „Cred că elevii tăi sunt foarte mândri de tine”

Dorin Filip este instrumentist, profesor de muzică și vine din Baia Mare. În vârstă de 38 de ani, tânărul stăpânește mai multe instrumente de suflat: saxofon, taragot, fluier, caval, clarinet și poate cânta chiar și la două saxofoane simultan.

Gallery

Dorin Filip nu a moștenit talentul din familie. A descoperit pasiunea pentru muzică în copilărie, când l-au atras instrumentele de suflat. A urmat studii de specialitate la Liceul de Arte din Baia Mare, apoi a absolvit Conservatorul din Oradea, specializarea Interpretare muzicală – clarinet.

Muzica este modul prin care își trăiește viața. Acest talent i-a oferit un scop în viață și o profesie. Dorin a participat la numeroase concerte. În calitate de profesor, a simțit mereu nevoia de a da mai departe ceea ce a învățat și de a forma noi generații de artiști. A înființat două centre muzicale în mediul rural, în localitățile Ocna Șugatag și Șișești, în județul Maramureș, pe care le-a numit sugestiv „otul are un început”. Scopul acestor centre este de a le oferi copiilor fără posibilități financiare șansa de a învăța muzică și de a-și descoperi propriul talent. 

Dorin crede că, prin cântec, poate depăși orice moment greu și poate transforma durerea în bucurie. Participarea la Românii au talent reprezintă pentru el o ocazie de a împărtăși cu întreaga țară bucuria și emoția pe care le trăiește atunci când dă viață instrumentelor de suflat. Dacă ar câștiga concursul, ar investi banii în dezvoltarea centrelor muzicale pentru copiii din mediul rural.

Opinia juriului

Dorin Filip a obținut 4 de DA și a trecut în etapa următoare.

Carmen: „Știi ce mi-a plăcut mie cel mai mult, înafară de virtuozitatea ta, mi-a plăcut foarte tare luminița din ochii tăi, care arată cât de tare îți place ceea ce faci. Asta se vede. Felicitări.”

Andra: „Totul a fost foarte frumos. Ce ton frumos ai. Superb. Cred că elevii tăi sunt foarte mândri de tine.”

Andi Moisescu: „Mi-au plăcut foarte mult două lucruri: căldura cu care el cântă și este evident că este extrem de talentat. Are o ureche muzicală extraordinară și asta îl ajută să cânte cu așa o candoare. Nimic nu e forțat, a fost ca și când dăruiești ceva din suflet.”

VEZI MOMENTUL INTEGRAL ÎN VIDEOCLIPUL DE MAI SUS.

EDIȚIA URMĂTOARE ESTE DISPONIBILĂ PE VOYO.

Share

Citește și

Ultimele articole

Top citite

Cele mai recente videoclipuri din emisiune Românii Au Talent!

Articole pentru emisiune Românii Au Talent!

L-ai pierdut la TV

Episoade noi acum pe VOYO

7 zile înainte de TV • fără reclame • oricând

Top emisiuni