Vineri, 8 mai 2026, în prima semifinală live Românii au talent, Miruna Fecioru a cântat superb piesa Dorei Gaitanovici, ”Când s-o împărți norocul”.
Gallery
Jurații s-au întrecut în a-i aprecia performanța pe scena Românii au talent.
Andra: Mi se pare că am asistat nu la o prestație dintr-un concurs, ci la un minirecital. Ești dezinvoltă pe scenă. Ai de unde să dai de toate.
Carmen Tănase: Sunt fericită că nu trebuie să hotărâm noi în seara asta. Eu nu știu ce-aș fi făcut... Ești formidabilă.
Mihai Bobonete: În continuare, cred în tine și nu mă dezic de atunci când am apăsat Golden Buzz. Tu bucuri de momentul ăsta ca un copil. Se vede pe tine.
Andi Moisescu: Părea că deja a câștigat Vocea României și acum a venit să cânte puțin la Românii au talent.
Miruna Fecioru a ajuns direct în semifinală. Mihai Bobonete a apăsat Golden Buzz imediat după ce momentul adolescentei s-a încheiat. I-a luat prin surprindere pe jurați cu talentul ei și cu vocea puternică ce a făcut întreaga sală să răsune.
Publicul a fost și el cucerit încă de la primele note și a aplaudat-o, fără încetare, în timpul prestației.
Mihai Bobonete: „Îmi pare rău! Nu am știu ce să zic și tot aveam un Golden Buzz și m-am gândit că poate ție îți trebuie. E un moment care nu necesită foarte multe vorbe. Foarte talentată și are ceva aparte. Toată lumea era în picioare”
Carmen Tănase: „Ești sigură că ai 12 ani?”
Andra: „Ești extraordinară! Să știi că meriți din plin să fii direct în semifinală. Ai cântat extraordinar de bine”
Miruna Fecioru a descoperit muzica la doar cinci ani, după ce a auzit cuvântul „canto” și a decis imediat că vrea să cânte. Talentul l-a moștenit de la bunicul ei, iar părinții, care dețin o firmă de transport, au susținut-o mereu în pasiunea ei. De mică, a participat la concursuri și festivaluri, câștigând premii, iar, la nunțile unde părinții erau nași, ea, „nășica mică”, cânta pentru invitați.
Visul ei este să ajungă pe scene mari și să nu renunțe niciodată la muzică. Îmbină școala cu pasiunea printr-o rutină clară și este foarte atașată de motănelul ei, Biscuite. În afara muzicii, îi plac desenul digital, dansul, modelingul și documentarele criminalistice. Se descrie ca fiind energică și, uneori, „cu capul în nori”.
În relația cu colegii, a trecut prin momente dificile: unii o considerau „fițoasă” sau prea vorbăreață, ceea ce a determinat-o să se retragă uneori, ascultând muzică pentru a-și liniști sufletul. Miruna participă la „Românii au talent” pentru a evolua și a învăța să își controleze emoțiile.
VEZI MOMENTUL INTEGRAL ÎN VIDEOCLIPUL DE MAI SUS