Vineri seara, în a doua semifinală LIVE Românii au talent, Leo și Teo au cucerit atât publicul, cât și juriul, printr-un moment spectaculos și plin de emoție. Reacțiile membrilor juriului au venit imediat, iar cuvintele lor au evidențiat talentul și munca din spatele prestației.
Gallery
Juriul a aplaudat momentul lor în picioare.
Andra: „Mă bucur foarte mult că, deși nu ați primit Golden Buzz, sunteți aici. Este o satisfacție a sufletului meu. Sper ca oamenii de acasă să vă voteze să ajungeți în finală. Meritați din plin. Uitați-vă cât de ușor este, dacă ai un vis frumos. De ce ai nevoie, de două voci și o chitară și vine succescul. Ați ajuns la inima noastră.”
Andi Moisescu: „E absolut senzațional ce se întâmplă cu voi. O să ajungeți departe.”
Carmen Tănase: „Eu la frumos reacționez: mie îmi vine să plâng. Bravo copii, excepțional!”
Mihai Bobonete: „Voi veniți de pe stradă. Ați venit aici, ne-ați rupt inimile. Până acum vorbeam de evoluția participanților la Românii au talent de la audiții până în semifinală...La voi este uluitor ce s-a întâmplat. Mi-ar plăcea ca voi să fiți echipa Danemarcei de fotbal la această ediție.Nu știu dacă știți, când au fost luați de pe plajă, când altă echipă s-a retras, și au câștigat campionatul. Eu o să vă votez cu două mâini.”
Teodor (Teo) s-a născut în Italia, părinții lui fiind români. La 12 ani s-a mutat în România, moment în care a început să ia muzica mai în serios. Prima dată a pus mâna pe chitară la 6 ani, dar după două luni a renunțat, reluând studiul la 10 ani, ca hobby. La 13 ani a avut curajul să iasă pe bulevardul Ștefan cel Mare și să cânte cu vocea și chitara. Oamenii se opreau, îl felicitau, iar acest lucru l-a încurajat să continue. Din banii câștigați ca artist stradal și-a cumpărat singur prima chitară.
După un an, l-a întâlnit pe Leo, care trecea prin zona unde cânta Teo și l-a abordat și cântă împreună de aproximativ un an și jumătate. Teo moștenește talentul de la bunicul din partea mamei, care cântă și el. Mama și tatăl lui sunt maseuri. Are un frate de 5 ani și o soră de 24 de ani.
Povestea lui Leo este diferită. Născut în România, părinții lui s-au despărțit când avea 4 ani, iar el a plecat împreună cu mama sa în Londra. Acolo s-a confruntat cu mult bullying, a ajuns la 130 de kilograme la 13 ani, nu avea prieteni și nici viață socială. Singurul refugiu a fost muzica, ea fiind cea care îl ajuta să uite de răutățile celor din jur. La 15 ani, după ce a terminat gimnaziul, a avut de ales între a continua liceul în Londra și a reveni în România pentru a face muzică. A ales România și s-a întors împreună cu mama sa, care este chef bucătar. Nu a păstrat legătura cu tatăl său.
De când s-au cunoscut, Teo și Leo cântă împreună pe stradă, iar oamenii reacționează foarte bine. La început, reușeau să strângă chiar și 1400 de lei în 4–5 ore. Experiența de artiști stradali i-a ajutat să evolueze atât muzical, cât și profesional. Uneori au parte și de momente amuzante – un moșuleț cu umbrelă îi fugărește pe stradă, spunându-le că fac discotecă. Leo cântă și la evenimente – nunți, botezuri – și are o activitate intensă pe TikTok, unde a strâns 29.000 de urmăritori postând muzică, daily vloguri și clipuri amuzante.
Din colaborarea lor, Teo a învățat că e greu să fii înțelegător într-o echipă, dar merită, iar Leo a înțeles că vârsta nu contează atunci când vine vorba despre muzică. În afara muzicii, Teo face sport, iar Leo desenează.
Vezi momentul integral în videoclipul de mai sus.
Emisiunea poate fi urmărită pe VOYO.
CITEȘTE ȘI: