Antonia Voroneanu a uluit din nou jurații și publicul cu un moment ireal de contorsionism. Prin mișcări precise, control perfect și o stăpânire surprinzătoare pentru vârsta ei, fetița de 11 ani a transformat momentul de pe scena talentelor într-unul memorabil.
Gallery
Andra: „Este nedrept ca un copil să cunoască suferința. Ești extraordinară! Nu am văzut niciodată așa ceva. Cuvintele sunt prea sărace în fața talentului tău”
Mihai Bobonete: „Să știi că toți marii artiști au în spatele lor o poveste dramatică de-a dreptul. Ceea ce faci tu nu este sport, este artă! Povestea dramatică o ai deja. Mai ai să devii mare artist. Iar prezența ta la Românii au talent este doar începutul”
Andi Moisescu: „Ai transformat durerea în frumusețe. Ești un copil cu totul și cu totul special!”
Carmen Tănase: „Nu știu cum faci, mi se pare ireal ceea ce faci! Sfidezi anatomia corpului uman, legile fizicii...Știu că pui foarte multe suflet în ceea ce faci! Probabil că și legătura asta invizibilă dintre tine și tatăl tău îți dă atâta putere. Ești uluitoare! Cuvintele sunt sărace”
Vezi momentul integral în videoclipul de mai sus.
A doua semifinală Românii au talent 2026 poate fi urmărită și pe VOYO.
La preselecții, Antonia Voroneanu a venit pe scena de la „Românii au talent” cu un moment de contorsionism. A început să practice arta flexibilității după ce tatăl ei a murit în urmă cu doi ani, după ce a fost diagnosticat cu cancer în stadiul IV.
După această pierdere grea, Antonia și-a găsit liniștea în dans. A început să danseze prin casă, instinctiv, iar mama a observat cât de mult o ajută acest lucru și a dus-o la balet. Antonia are un frate mai mare, în vârstă de 13 ani, iar mama este principalul ei sprijin.
Mama Antoniei deține un atelier de haine și îi creează toate costumele pentru concursuri. O susține necondiționat și face eforturi considerabile pentru ca Antonia să poată participa la toate competițiile și spectacolele, inclusiv din punct de vedere financiar.
Deși practică baletul de relativ puțin timp, Antonia a obținut deja rezultate importante. A participat la o competiție în Bulgaria, unde a câștigat locul al treilea, în condițiile în care făcea balet de doar câteva luni.
Antonia face cursuri de balet de patru ori pe săptămână, iar, acasă, are toate condițiile necesare pentru antrenamente de gimnastică. Sunt zile în care se pregătește de dimineața până seara. Îi place enorm ceea ce face și este foarte determinată. Spune că este ambițioasă și că se antrenează indiferent de cât este de obosită. Visul ei este să devină o gimnastă sau o contorsionistă foarte cunoscută, iar, pe viitor, își dorește să fie profesoară de gimnastică.
La școală este o elevă foarte bună și ocupă primul loc în clasă, reușind să îmbine antrenamentele intense cu performanța academică. Chiar dacă dansul îi ocupă o mare parte din timp, Antonia nu își neglijează studiile și își organizează cu atenție programul.
CITEȘTE ȘI: