Gala Premiilor Gopo 2021: Lista completă a nominalizărilor

Gala Premiilor Gopo 2021: Lista completă a nominalizărilor
Data publicarii: 24 Iunie 2021
Data actualizare: 25 Iunie 2021
Cele mai importante realizări cinematografice vor fi premiate pe 29 iunie la Gala Premiilor Gopo. Evenimentul va fi transmis de la ora 19:30 LIVE pe VOYO, iar cele mai importante momente ale evenimentului vor fi difuzate la PRO Cinema, pe 1 iulie, de la ora 20:30.

La Gala Premiilor Gopo vor fi acordate 26 de premii: 21 de categorii de nominalizări pentru realizările cinematografice din anul precedent, 4 premii speciale și premiul publicului, care se va acorda filmului cu cel mai mare succes la box-office.

Iată lista completă a nominalizărilor de la Gala Premiilor Gopo 2021

Cel mai bun film de lungmetraj

  • Acasă - producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
  • Colectiv - producători: Alexander Nanau, Bianca Oana, Bernard Michaux, Hanka Kastelicova | România (Alexander Nanau Production, Samsa Film, HBO Europe)                                                                                                                   
  • Ivana cea Groaznică - producători: Ada Solomon, Ivana Mladenovic | România (MicroFILM)
  • Tipografic Majuscul - producător: Ada Solomon | România (MicroFILM)


Cea mai bună regie

  • Alexander Nanau pentru filmul Colectiv
  • Ivana Mladenovic pentru filmul Ivana cea Groaznică
  • Radu Ciorniciuc pentru filmul Acasă
  • Radu Jude pentru filmul Tipografic Majuscul

Cel mai bun actor în rol principal

  • Igor Babiac pentru rolul Anton din filmul Dragoste 2. America
  • Mihai Călin pentru rolul Nicu Holban din filmul 5 Minute
  • Șerban Lazarovici pentru rolul Mugur Călinescu din filmul Tipografic Majuscul
  • Teodor Corban pentru rolul Mihnea din filmul Urma

Cea mai buna actriță în rol principal
  • Diana Cavallioti pentru rolul Liliana Calomfir din filmul 5 Minute
  • Irina Rădulescu pentru rolul Ana din filmul Urma
  • Ivana Mladenovic pentru rolul Ivana din filmul Ivana cea Groaznică

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Dragoș Bucur pentru rolul Radu din filmul Urma
  • Emanuel Pârvu pentru rolul Coman din filmul 5 Minute
  • Lucian Ifrim pentru rolul Cristi din filmul Urma
  • Miodrag Mladenovic pentru rolul Tatăl din filmul Ivana cea Groaznică

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Ana Radu pentru rolul Anca Holban din filmul 5 Minute
  • Anca Pop pentru rolul Anca din filmul Ivana cea Groaznică
  • Elvira Deatcu pentru rolul Maria Holban din filmul 5 Minute
  • Ioana Iacob pentru rolul Mama din filmul Tipografic Majuscul

Cel mai bun scenariu

  • Dorian Boguță și Loredana Novak pentru filmul Urma
  • Ivana Mladenovic și Adrian Șchiop pentru filmul Ivana cea Groaznică
  • Radu Jude și Gianina Cărbunariu pentru filmul Tipografic Majuscul

Cea mai bună imagine

  • Alexander Nanau pentru filmul colectiv
  • Barbu Bălășoiu pentru filmul Urma
  • Carmen Tofeni pentru filmul Ivana cea Groaznică
  • Oleg Mutu pentru filmul Dragoste 2. America
  • Radu Ciorniciuc și Mircea Topoleanu pentru filmul Acasă

Cel mai bun montaj

  • Alexander Nanau, George Cragg și Dana Bunescu pentru filmul colectiv
  • Andrei Gorgan pentru filmul Acasă
  • Cătălin Cristuțiu pentru filmul Tipografic Majuscul
  • Patricia Chelaru și Cătălin Cristuțiu pentru filmul Ivana cea Groaznică
  • Tudor D. Popescu pentru filmul Urma

Cel mai bun sunet

  • Alexandru Dumitru, Daniel Soare și  Dejan Kragulj pentru filmul Ivana cea Groaznică
  • Andre Rigaut și Michal Fojcik pentru filmul Dragoste 2. America
  • Jean Umansky și Dana Bunescu pentru filmul Tipografic Majuscul
  • Mihai Grecea, Florin Tăbăcaru, Angelo Dos Santos, Michele Schillings pentru filmul colectiv
  • Tom Weber, Andreas Mühlschlegel și Lukás Moudrý pentru filmul Acasă

Cea mai bună muzică originală

  • Bartosz Chajdecki pentru filmul Dragoste 2. America
  • Flora Pop pentru filmul Totul nu va fi bine
  • Marius Leftărache, Matei Stratan și Cristina Chiosea pentru filmul Urma

Cele mai bune decoruri

  • Andreea Popa pentru filmul Urma
  • Irina Moscu pentru filmul Tipografic Majuscul
  • Mihaela Poenaru pentru filmul Dragoste 2. America

Cele mai bune costume

  • Adina Bucur pentru filmul 5 Minute
  • Dorin Negrău pentru filmul Tipografic Majuscul
  • Iulia Popescu pentru filmul Ivana cea Groaznică
  • Mălina Ionescu pentru filmul Urma

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

  • Bianca Boeroiu și Domnica Bodogan pentru filmul Tipografic Majuscul
  • Dana Moldoveanu și Lidia Ivanov pentru filmul Urma
  • Iulia Popescu și Dejana Petrucic pentru filmul Ivana cea Groaznică
  • Manuela Simionescu și Dana Roșeanu pentru filmul 5 Minute

Cel mai bun film de debut

  • Acasă (r. Radu Ciorniciuc) 
  • Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom) 
  • Urma (r. Dorian Boguță) 

Cel mai bun documentar

  • Acasă  r. Radu Ciorniciuc, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
  • Lemn r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst și Ebba Sinzinger, producători: Vincent Lucassen, Ebba Sinzinger, Monica Lăzurean-Gorgan | România (4 Proof Film)
  • Superhombre r. Lucian Mircu, Mircea Gherase, producători: Mircea Gherase, Lucian Mircu | România (Mircea Gherase PFA)
  • Totul nu va fi bine r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom, producători: Alexandru Solomon, Ada Solomon | România (Hi Film Productions)

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune

  • În noapte r.  Ana Pasti, producători: Irena Isbășescu, Adrian Sitaru | România (4Proof Film)
  • Kaimos r. Sarra Tsorakidis, producător: Paul Negoescu | România (Papillon Film)
  • Laila r. Raya Al Souliman, producător: Paul Negoescu | România (Papillon Film)
  • Ținutul care nu doarme niciodată r. Andra Tarara, David Schwartz, producători: Andra Tarara, David Schwartz | România

Cel mai bun scurtmetraj de animație

  • Candy Can r. Anton Octavian, producător: Mihai Mitrică | România (Safe Frame)
  • Cântec de leagăn r. Paul Mureșan, producător: Mihai Mitrică | România (Safe Frame)
  • Moartea și cavalerul r. Radu Gaciu, producători: Tudor Giurgiu, Adriana Bumbeș | România (Hai-Hui Entertainment)
  • Sașa și Petre r. Luca Istodor | România

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • Apropieri r. Ioana Grigore, producător: Ioana Grigore | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
  • Cerbul a trecut prin fața mea r. Vlad Petri, producător: Vlad Petri |România (Activ Docs)
  • Totul pentru Riana r. Mihai Gavril Dragolea, producători: Mihai Gavril Dragolea, Ioana Lascăr | România (Vagabond Film, deFilm)
  • Venim pe rând și mergem pe sărite r. Mihnea Toma | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
Tânără speranță 
  • Alma Buhagiar pentru regia scurtmetrajului Împreună
  • Cătălin Rugină pentru imaginea scurtmetrajelor Datoria, Vânătoarea de cerbi
  • Gabor Bondi pentru rolul Raul din scurtmetrajul În noapte
  • Patricia Chelaru pentru montajul filmului Ivana cea groaznică 
  • Teona Galgoțiu pentru regia scurtmetrajelor Elefant departe, Mă uit înapoi și dispare

Cel mai bun film european

  • Il Traditore/ Trădătorul r. Marco Bellocchio | Italia, Franța, Germania, Brazilia (distribuitor: Independența Film)
  • It Must Be Heaven/ Paradisul, probabil r. Elia Suleiman| Franța, Qatar, Germania, Canada, Turcia, Teritoriile Palestiniene (distribuitor: Independența Film)
  • Les Miserables/ Mizerabilii r. Ladj Ly | Franța (distribuitor: Independența Film)
  • Sorry We Missed You/ În absența dvs.  r. Ken Loach | Franța (distribuitor: Independența Film)



VIDEO PROTVPLUS.RO
STIRILEPROTV.RO
Mai mult pe STIRILEPROTV.RO
Modifică setările cookies