• În direct la PRO TV și pe VOYO, Danemarca, en fanfare și Italia, în extremis s-au calificat în sferturile EURO 2020!

16 echipe au reușit să treacă de prima etapă a grupelor. După o scurtă pauză de pregătire atât fizică, cât și strategică, primele patru au început aseară lupta în meciurile fără egal, în meciurile în care poate exista un singur învingător.

De la ora 19:00, primul meci din sferturi a fost cel dintre Țara Galilor și Danemarca. După o primă repriză mult mai echilibrată, în care danezii au deschis scorul în minutul 27 prin Dolberg, ceea ce a urmat a fost un maraton de goluri de o singură parte. În a doua repriză, Dolberg a reușit dubla în minutul 48, Maehle a majorat scorul în minutul 88, iar Braithwaite a închis tabela în minutul 90+4. Cu un neverosimil 4-0, danezii reușesc o nouă victorie convingătoare și o victorie neașteptată, după începutul cu probleme de la EURO 2020, care îi duce în sferturi.

La ora 22:00 a început și cea de-a doua partidă din optimi, dintre Italia și Austria. Un meci care la prima vedere părea de partea italienilor s-a transformat într-o luptă extrem de echilibrată, încheiată după 90 de minute la egalitate. În prelungiri, italia a reușit să marcheze de 2 ori în minutele 95 și 105 prin Chiesa și Pessina, jucători intrați în a doua parte a meciului. Austriecii au încercat să revină în minutul 114 prin golul lui Kalajdzic, însă nu a mai fost timp. Cu 2-1, italienii adună o nouă victorie la turneul final și se califică în sferturi.

Meciul de la ora 19:00, dintre Țara Galilor și Danemarca a fost lider de audiență în intervalul 19:00 – 20:54. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 5.4 puncte de rating și 27.3% cotă de piață, în timp ce locul 2 avea 2.9 puncte de audiență și 14.9% share. În același interval, la nivelul publicului cu vârsta cuprinsă 18 și 49 de ani, din mediul urban, PRO TV a înregistrat 4.9 puncte de audiență și 26.3% share, în timp ce locul 2 avea 2.7 puncte de audiență și 14.9% share.

Victoria obținută, cu greu, de italieni în fața austriecilor a fost lider autoritar de audiență! Disputa a înregistrat 8.6 puncte de rating și 28.9% cotă de piață în rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, în timp ce televiziunea de pe poziția secundă avea 6.5 puncte de rating și 21.8% share. La nivelul publicului cu vârsta cuprinsă 18 și 49 de ani, din mediul urban, în intervalul orar 22:00 – 24:34, PRO TV a condus topul televiziunilor cu 7.6 puncte de audiență și 30.2% cotă de piață, în timp ce televiziunea de pe locul 2 avea 5.3 puncte de rating și 20.8% share.

Etapa optimilor continuă și astăzi!

Alte două meciuri vor avea loc și astăzi, în etapa eliminatorie a optimilor. De la ora 19:00, în direct la PRO TV, echipa Țărilor de Jos va întâlni Cehia, iar de la ora 22:00, românii se pot bucura de o întâlnire extraordinară între Belgia, una dintre marile favorite și Portugalia, campioana europeană en titre.

Meciurile fără egal pot fi văzute, în direct, de oriunde ați fi, la PRO TV și pe VOYO!

Pe VOYO poți urmări emisiunile preferate cu 24 de ore în avans. Vezi și noua ofertă de filme și seriale, doar pe  voyo.ro