Centre în care părinții își pot lăsa copiii sub 12 ani pe perioada vacanței. Care sunt condițiile

05 Aprilie 2021, 13:48

Autor: Alina Popa

Vineri, 2 aprilie, elevii au intrat în vacanță pentru o lună. Decizia unei vacanțe prelungite a fost luată la solicitarea ministerului Sănătății, în contextul numărului mare de îmbolnăviri cu Covid-19. 

Primăria Capitalei vine în sprijinul părinților care trebuie să meargă la serviciu și nu au cu cine să-și lase copiii. Aceștia îi pot duce pe micuți în mai multe centre special amenajate, din București.

Reporterul Vorbește lumea a vizitat unul din centre și a aflat care sunt condițiile de înscriere. Proiectul se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 4 și 12 ani.

“O primă condiție este să locuiască în București, apoi să fie dintr-o familie care are ambii părinți activi și ambii părinți își desfășoară activitatea la locul de muncă, deci nu în telemuncă”, a declarat  Liliana Fedorca, director Direcția Cultură.

Vezi unde sunt locațiile și cum se pot înscrie părinții în materialul VIDEO de mai sus




VIDEO PROTVPLUS.RO
Modifică setările cookies