Au fost publicate primele imagini cu Papa Francisc, în sicriu. Acestea au fost difuzate chiar de către Vatican, marți, 22 aprilie, în ziua în care Congregația Cardinalilor a decis data la care funeraliile Suveranului Pontif vor avea loc.
Gallery
Vaticanul a publicat primele imagini cu Papa Francisc, în sicriu, la doar o zi de când a anunțat că acesta a murit. Acesta s-a stins din viață în a doua zi de Paște, la ora 07:35.
Papa Francisc urmează să fie înmormântat, sâmbătă, 26 aprilie, la ora 11:00 (ora 10:00 a României). Funeraliile vor avea loc în Piața San Pietro, iar ceremonia va fi prezidată de cardinalul Giovannni Battista Re, decanul Colegiului cardinalilor. (VEZI IMAGINILE CU PAPA FRANCISC ÎN SICRIU, ÎN GALERIA FOTO DE MAI SUS)
Sicriu Suveranului Pontif urmează să fie depus în Bazilica Santa Maria Maggiore, unde va fi și înmormântat, conform dorinței pe care și-a exprimat-o în testament. Jorge Bergoglio a precizat că Papa Francisc și-a dorit să fie înhumat în Bazilica Santa Maria Maggiore, un loc drag lui.
Acesta își va dormi somnul de veci într-un mormânt „fără decorațiuni”, pe care va fi trecută o simplă inscripție, și anume, numele său în limba latină: „Franciscus”.
Papa Francisc a murit la 12 ani distanță de punerea sa în funcție, din cauza unui accident vascular cerebral. Deși a avut o apariție publică în prima zi de Paște și se simțea bine, starea acestuia s-a înrăutățit în doar câteva ore.
În perioada în care a conduc Biserica Catolică, Papa Francisc a făcut o declarație care i-a șocat pe mulți credincioși. Acesta i-a îndemnat pe oameni să le ceară iertare persoanelor cu o orientare sexuală diferită, lucru ce a stârnit multe controverse.
„A încercat să-i facă pe oameni să înțeleagă că orientarea sexuală şi rasa nu contează în ochii lui Dumnezeu. Cred că este cel mai apropiat lucru de ceea ce a vrut să spună Iisus", a declarat Mateo Rey, un student de origine mexicană, în timpul șederii sale în Roma, pentru AFP.
Sursa foto: Getty Images, Profimedia Images