
Prințesa Kate Middleton a vorbit deschis despre sprijinul pe care l-a găsit în natură în perioada dificilă în care a urmat tratamentul împotriva cancerului.
Gallery
Soția Prințului William a mărturisit că, în cele mai grele momente, natura a fost pentru ea un adevărat refugiu.
„De-a lungul anului trecut, natura a fost sanctuarul meu”, a declarat ea într-un videoclip publicat cu ocazia Săptămânii de conștientizare a sănătății mintale. Mesajul emoționant a fost însoțit de imagini surprinse recent în timpul unei vizite în Scoția, pe o insulă deosebit de frumoasă, unde Kate și William au celebrat 14 ani de căsnicie.
În urmă cu un an, prințesa de Wales a anunțat în mod public că va începe un tratament cu chimioterapie, ca măsură preventivă, după ce a fost supusă unei intervenții chirurgicale abdominale majore în luna ianuarie. Anunțul a fost făcut într-un moment extrem de delicat, dar Kate a transmis încă de atunci un mesaj de forță și speranță.
Tratamentul s-a încheiat în luna septembrie, iar începutul acestui an a venit cu o veste îmbucurătoare: Kate se află în remisie. Aparițiile ei recente, deși discrete, au fost primite cu căldură de public, iar mesajele transmise de prințesă au fost puternice și inspiraționale.
În videoclipul emoționant postat luni pe platforma X, Kate Middleton vorbește despre primăvară ca simbol al renașterii și al vindecării interioare, într-un discurs plin de sensibilitate.
„Primăvara este anotimpul renașterii, al speranței și unui nou început după zilele întunecate ale iernii, lumea înconjurătoare se trezește la o nouă viață și transmite un sentiment de optimism, anticipare și schimbare pozitivă, plină de speranță. La fel cum natura reînvie și se reînnoiește, la fel putem și noi. Să ne reconectăm la natură și să sărbătorim noii zori în inimile noastre”, a spus Kate.
Foto: Getty