
Un accident devastator a avut loc, zilele trecute, pe Autostrada Soarelui. Un autocar plin de copii care fac parte din clubul sportiv Oradea, însoțiți de antrenorii lor, s-a răsturnat într-un șanț, iar autoritățile au activat Planul Roșu. În urma tragediei, un tânăr antrenor de baschet, de doar 23 de ani, s-a stins din viață.
Marius Coman avea 23 de ani și era student la Facultatea de Educație Fizică a Universității din Oradea și antrenor voluntar la Academia Baschet Star Oradea, din cadrul CSM Oradea. Originar din Sighetul Marmației, Marius se mutase la Oradea pentru a studia și era foarte implicat în ceea ce privea proiectele clubului de baschet, iar vestea că nu mai este în viață i-a distrus pe cei care l-au cunoscut.
Tânărul antrenor se afla pe unul dintre primele locuri din autocar. Roata din dreapta față a autovehiculului a explodat, la kilometrul 50 de pe autostrada A2, iar când s-a răsturnat pe o parte în șanț, un geam s-a spart, iar Marius a căzut prin el, fiind strivit pur și simplu.
„Un om minunat, un om de cuvânt, aşa serios şi implicat. La primul interviu pe care l-am avut cu el mi-a spus "eu vreau să fiu antrenor, nu vreau altceva". M-a sunat tatăl lui, am schimbat câteva cuvinte, familia e devastată", a declarat Călin Pop cooronatorul grupelor mici de baschet CSM, potrivit observatornews.ro.
"Marius a fost un băiat deosebit, aceste cuvinte le poate confiram oricine. Deosebit de implicta, foarte blând, atât cu copiii, cât şi cu adulţii", a declarat Adrian Micinic purt cuv CSM Șerban Sere.
Pe Facebook, mama unui dintre copiii care s-au aflat în autocar a scris, în numele fiului său: „Îmi pare tare rău că domnul antrenor nu mai e. Era mereu bun cu noi și avea grijă de toți. Îmi voi aminti mereu de el cu drag. Îmi pare rău pentru familia lui și le trimit gânduri de putere”.
În urma accidentului, un copil de 9 ani a fost transportat la spital și este în continuare intubat. Alţi 13 pasageri au ajuns la mai multe spitale din Capitală, dar cu răni uşoare, unii fiind deja externaţi.
Foto: Facebook