
Un avocat din București, care a fost asociat cu fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu, a fost săltat de polițiști și dus la audieri după ce a agresat o minoră.
Alex Constandachi, activistul care se autointitulează „Justițiarul din Berceni”, l-a prins pe avocat că și-a programat o întâlnire cu o fată de 15 ani. Pe rețelele de socializare, acesta a publicat clipul video în care presupusul avocat al fostului candidat la prezidențiale apare alături de o tânără, pe marginea unei străzi, în timp ce o roagă să urce la el în mașină.
„Poți să urci și să vezi că nu se întâmplă nimica, și o să vezi că totul o să fie OK! Și așa vei avea și încredere și nu o să-ți mai fie frică de greșeală. Undeva trebuie să spargi «buba» asta, că ține de tine, nu de mine. Eu, dacă greșesc cu ceva față de tine, mă blochezi și nu mă mai vezi niciodată. Înțelegi?”, îi spune avocatul tinerei alături de care se afla pe stradă în mijlocul nopții.
„Mă supăr și ne vede lumea. Ascultă-mă”, se mai aude spunând avocatul, care a ridicat vocea când a văzut că tânăra nu era de acord să urce la el în mașină.
Pe același cont, „Justițiarul din Berceni” a publicat și videoclipul în care avocatul este săltat de polițiști și urcat în mașina lor.
„Sunteți avocatul lui Călin Georgescu și ați venit la o întâlnire cu o minoră de 15 ani? De ce vă ia Poliția?”, spune „Justițiarul din Berceni”.
Avocatul: „Nu, domnule, că am vorbit cu o minoră. Terminați-vă cu prostia asta, e cea mai mare manevră care mi-au făcut-o”.
Polițiștii din Ilfov au deschis un dosar penal pentru agresiune sexuală și loviri și alte violențe. Fapta este cercetată în rem iar avocatul a fost lăsat în libertate pe durata cercetărilor.
Într-un interviu acordat jurnaliștilor de la fanatik.ro, avocatul neagă toate acuzațiile care i se aduc și susține că este victima unei înscenări. Mai mult, bărbatul povestește cum fata din videoclipurile Justițiarului din Berceni l-a abordat pe stradă pentru a-i cere ajutorul, el fiind astfel prins într-o capcană.
„Eu nu am făcut nimic, eu sunt o victimă. Am fost abordat pe stradă de o anumită persoană care mi-a spus că are o problemă și că vrea să o ajut. După câteva zile am primit un mesaj pe WhatsApp să ne întâlnim într-un anumit loc, la o anumită oră.
Când am ajuns acolo au sărit pe mine. Am fost lovit și ținut împotriva voinței mele. Nu am atins pe nimeni. În secția de poliție erau doi indivizi cu camera și nu mă întrebau decât despre orientările sexuale ale unor clienți de-ai mei, sau dacă îmi fac confidențe”, a declarat avocatul pentru sursa menționată mai sus.
În urma informațiilor apărute în spațiul public, din care reiese faptul că presupusul agresor ar fi avocatul său, Călin Georgescu a transmis un mesaj pe rețelele sociale.
„Resping informațiile apărute în presă potrivit cărora persoana din imagine ar fi avocatul meu. Această asociere este complet falsă și reprezintă o dezinformare deliberată și tendențioasă.
Ca tată, condamn ferm orice instrumentalizare a unor subiecte sensibile care implică minori. Consider că statul are datoria să facă mai mult pentru protecția copiilor, în special în spațiul online.
Solicit presei să trateze aceste lucruri cu responsabilitate, să respecte adevărul și să evite propagarea informațiilor false”, a scris Călin Georgescu pe Facebook.
Foto: Captură TikTok, Facebook